m 18 nieuwe monumenten HEEMSCHUT M fl Veroordeeld tot de leefkuil AMSTERDAM Stadsdeel West - Mede dankzij een langdu rige lobby van Heemschut Amsterdam heeft asem, Fabriek in de Donker Curtiusstraat. actief stadsdeel West besloten om achtien objecten te beschermen als gemeentelijk monument. Veertien van deze panden waren al voor 2010 in beeld als kandidaat voor de monumenten lijst. Bureau Monumenten en Archeologie van de gemeente Amsterdam had het toenmalige stadsdeel (Westerpark) geadviseerd om deze panden te beschermen. Het stadsdeelbestuur besloot echter om de gebouwen, waaron der belangrijke woonblokken van architecten als K.P.C. de Bazel en B. de Greef en enkele oude schoolgebouwen, niet aan te wijzen tot monument. Sinds 2010 heeft de commissie meerdere malen verzocht om de panden als nog te beschermen. Na zes jaar heeft dit nu geresulteerd in een positief besluit. Tevens heeft het stadsdeel vier andere objecten aan de monumentenlijst toegevoegd. Het betreft onder andere een bijzondere fabriek van archi tect Lau Peters in de Donker Curtiusstraat en een unieke serie achttiende-eeuwse huizen aan de Overtoom. Ook deze objecten werden voorgedragen door Heemschut Amsterdam. Norman Vervat DRENTHE Dwingeloo - De bewoners van rijksmonument Lhee 9 bij Dwingeloo voelen zich alsof ze in een leefkuil wonen. In hun tuin kijken ze tegen de bumpers van de auto's van de buren van Lhee 10. Deze buren bouwden een nieuwe schuur en hoogden daarvoor hun erf met 70 tot 100 centi- meterop. Leen de Graaf van Heemschut Drenthe constateert dat de gemeente Westerveld verge ten is dat het hier volgens het bestemmingsplan gaat om een karakteristiek deel van het dorp Lhee. Bovendien negeerde de gemeente bewust dat de nieuwe schuur niet past in het bestem mingsplan. Hierdoor werd de omgevingsvergun ning voor de schuur verleend en verhoogden de buren zo maar zonder vergunning hun erf. Een damwand voorkomt nu dat het water afstroomt naar Lhee 9. De bewoners van Lhee 9 namen een advocaat in de arm nadat de bouw razend snel was uitgevoerd. De bezwaarcommissie van de gemeente Westerveld leek tijdens de hoorzitting van mening dat de gemeente de vergunning nooit had mogen afgeven. Inmiddels probeert Westerveld met een wijziging van het bestemmingsplan alleste legaliseren. Heemschut Drenthe hoopt dat de rechter duidelijk maakt dat dit de verkeerde weg is. Theo Wortel De leefkuil in Dwingeloo. juni 2016 I HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 17