Bakkerij gerenoveerd Kerkpaden verrommeld FLEVOLAND Urk - Renovatie houdt soms in dat een gebouw (deels) wordt afgebroken om het vervolgens weer op te bouwen. Dit is het geval bij met de oude brood- en banketbakkerij Brouwer in wijk 4-20 op Urk. Het is even schrikken: het dak is eraf en alleen de muren staan er nog. Het pand stamt uit 1930 en diende eerst als raadhuis en burgemeesterswoning. In 1935 begon bak ker Jurie Brouwer er zijn bakkerij. Het pand is rijksmonument en behoort tot de traditionele gebouwen van Urk, zoals de vuurtoren, het Kerkje aan de Zee en de Bethelkerk. Het pand stond in 2013 te koop. Hiermee dreigde wel het originele interieur te verdwijnen (zie Heem schut, december 2013). Alles voor het maken van brood, banket en chocolade was nog aan wezig. Heemschut Flevoland heeft zich toen ingespannen om ook het interieur te behouden en met succes. In 2015 is met subsidie van de provincie Flevoland begonnen met de renova tie van de oude bakkerij. Het gebouw is deels afgebroken vanwege de slechte staat waarin het verkeerde. Alles zal weer worden opge bouwd en het oude interieur zal ook weer in de 'oude' omgeving worden teruggeplaatst. Dit alles gebeurt in overleg met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. De commissie is benieuwd hoe de restauratie verder zal verlopen en wan neer het interieur wordt teruggeplaatst. Henk Pruntel De bakkerij begin 2016. GRONINGEN Warffum - Een belangrijk cultuurhistorisch ele ment in het beschermd dorpsgezicht van Warf fum is een aantal kerkpaden; smalle paden die van oudsher door kerkgangers werden gebruikt. Kerkpaden komen in heel Nederland voor. In de lagere delen van het land lopen ze vaak over dijkjes en zijn dan nog herkenbaar. Soms kan zelfs aangetoond worden dat ze uit de Middel eeuwen stammen. In Warffum verrommelt een deel van die kerkpaden doordat aanwonenden willekeurig schuttingen plaatsen of op een andere manier de zichtlijnen verstoren. Heemschut Gronin gen heeft nu beroep aangetekend tegen de gemeente Eemsmond, omdat het college ach teraf een vergunning wil afgeven voor een wel heel lelijke schutting. Daarnaast is het uiter mate storend dat sommige van de schuttingen op of over de erfgrens gebouwd zijn; hierdoor worden de kerkpaden en de publieke ruimte steeds smaller. Samen met een aantal actieve bewoners wil de commissie nu een duidelijke grens trekken tegen deze verrommeling van het dorpsgezicht en de gebrekkige handhaving door de gemeente. Hierbij worden we gesteund door adviezen van zowel de welstandscommissie als de bezwarencommissie. Stijn van Genuchten en Gijsbert Boekschoten. Een hoge schutting en verstoorde zichtlijn aan het Zuiderkerkpad te Warffum. 14 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 14