Jephta Dullaart DE OERTIJD Een van de mooiste voorbeelden van school gebouwen in de stijl van de Amsterdamse School staat aan de Reinier Vinkeleskade, in het statige deel van Berlages Plan Zuid. Daar bouwde Publieke Werken in 1926 het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes. De school voorzag daarmee in de groeiende behoefte om meisjes uit de betere kringen voor te bereiden op een vervolgstudie aan de universiteit. De kunstenares Maria Hubrecht (1865- 1950) kreeg de opdracht om de hal te voor zien van een panoramische wandschildering van de oertijd. Haar kunstwerk was bedoeld als een levendige uitbeelding van de droge tijdstabellen van het vak Natuurlijke Histo rie. Daarbij liet Hubrecht zich adviseren door wetenschappers uit heel Europa en bestu deerde zij uitvoerig skeletten en fossielen. Onder de naam 'De Oertijd van Zuid' is eind 2014 een unieke crowdfunding campagne gestart om restauratie van de ernstig in verval geraakte wandschildering mogelijk te maken. Heemschut Amsterdam heeft voor 500 euro de brachiosaurus uit het Jura tijd perk (de tweede grote dinosaurus van links) geadopteerd. De commissie ondersteunt hiermee een nieuwe manier van financiering voor de instandhouding van ons cultureel erfgoed. Met een terugtredende overheid zal crowd funding steeds belangrijker worden, juist voor kleinschalige en lokale projecten. Zie ook: www.wandschilderingjokesmit.col- lege.nl. www.jokesmitcollege.nl/crowdfunding www.deoertijdvanzuid.nl maart 2016 HEEMSCHUT 5 Wandschildering van het Juratijdperk. Restauratie van het doek Perm door Astrid van den Berg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 5