Wat zoeken wij? Huizenportretten Schatzoeken Exorbitante dansfeesten De Hall van Oranjestein, Laren NH. Architect Wouter Hamdorff, 1919-1922. ook voor emanciperende vrouwen een pret tige leefomgeving moet zijn geweest. Opval lend zijn de vrouwelijke opdrachtgevers van verschillende fraaie woonhuizen, zoals de gezusters Ament uit Friesland en de kin derboekenschrijfster Tine de Kruyff-Gobius, van Indische afkomst. Een bron aan interes sant nog nader te onderzoeken materiaal. Onze zoektocht naar bijzondere huizen, interessante verhalen van bewoners, mooie tegels en glas in lood, oude foto's en bouw tekeningen, moet leiden tot een kennis- en beelddossier van karakteristieke woonhuis interieurs. Fliermee wil de Stichting laten zien hoe mooi en interessant dit aspect van het cultureel erfgoed is. Hopelijk blijft er daardoor meer van behouden voor toe komstige generaties. Uiteraard gaan wij zorgvuldig om met de privacy wensen van bewoners. Wij maken een serie portretten van huizen in tekst en beeld die maandelijks op de website verschijnen en later in een mooi boek worden gebundeld. Daarnaast houden wij een blog bij waarin een caleidoscopisch beeld wordt geschetst van het wonen in de 19de en 20ste eeuw. Onze Facebook- en Twit- terpagina geven een exclusief inkijkje in het onderzoeksproces dat van dichtbij gevolgd kan worden. Onderzoekers en bewoners kunnen met elkaar in gesprek gaan over bijzondere vondsten, vroegere eigenaren, onderduikers, dienstbelletjes enzovoorts. Wij nodigen iedereen uit om deel te nemen aan het project, als inwoner van een van de betrokken gemeenten of als geïnteres seerde. Wij nemen u graag mee op onze zoektocht! Barbara Laan is interieurhistoricus en pro jectleidervan Stichting Historische Interieurs in Amsterdam. Het project heet: Van grach tenhuis tot villa in het groen. Zie ook: www.historischeinterieurs- amsterdam.nl De Stichting Historische Interieurs verzamelt kennis, beeld en verhalen over het wonen in de 19de en 20ste eeuw. Heemschut ondersteunt dit initiatief van harte onder meer van wege het grote belang van de kennis over en belangstelling voor histori sche interieurs. Het onderzoekspro ces is voor iedereen te volgen op de website, facebook en twitter. Blijf op de hoogte van al het nieuws en geef u op voor de digitale nieuwsbrief op de homepage van de website van de stichting. Wij zijn begonnen in het Gooi en bezochten diverse huizen in de gemeenten Laren, Bla- ricum, Hilversum en Bussum. Onze zoek tocht leverde al een aantal unieke vondsten op die duidelijk maken hoe belangrijk de huidige eigenaren kunnen zijn voor de docu mentatie van de geschiedenis van het huis. Zo bleken de eigenaren van het huis The Golden West van de architect Rueter nog in bezit te zijn van het originele kleimodel dat de architect ooit had gemaakt voor de opdrachtgever van het huis. In klei kon een ontwerper veel beter de sculpturale kwali teiten van zijn ontwerp in beeld brengen. Maar deze kleimodellen zijn uitermate zeld zaam geworden. In een ander huis bleek nog weer ander historisch materiaal aanwezig te zijn, afge zien van de bijzondere interieurafwerkingen. Behalve een set oude interieurfoto's die te zien zijn geweest op de fameuze Art Deco- tentoonstelling van 1925 in Parijs, is een heel grappig privé album bewaard gebleven. Het is gemaakt door de architect van het huis Wouter Hamdorff voor zijn opdracht gever, die blijkbaar vond dat de bouw wel erg lang had geduurd. In rake gedichten en tekeningen wordt verslag gedaan van het (niet rimpelloze) bouwproces. Eind goed al goed: Toen het huis werd opgeleverd, werd een fantastisch dansfeest georganiseerd in de fraaie hoge, achthoekige halleen heel modieus ruimtetype in het Gooise landhuis. Het moet een bruisende tijd zijn geweest. In Hotel Hamdorff (Jan Hamdorff was de oom van de architect) vonden verkleedpar tijen en extravagante dansavonden plaats. Via Facebook kwamen wij in contact met iemand die zich deze avonden nog levendig kan herinneren. Waarschijnlijk dankzij de kunstschilders, andersdenkenden en wereldverbeteraars had het Gooi een aantrekkingskracht voor alternatieve leefgemeenschappen (zoals bijvoorbeeld Frederik van Eeden's kolonie Walden): dat was bekend. Nieuw is waar schijnlijk onze groeiende overtuiging dat het maart 2016 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 43