Na de succesvolle boeken over wonen in Amsterdam Zuid is de Stichting Historische Interieurs in Amsterdam gestart met een nieuw onderzoeksproject 'Van grachtenhuis tot villa in het groen'. Gedurende het onderzoek komen wij graag in contact met bewoners die beschikken over een huis met een bijzonder interieur en mensen die willen vertellen hoe het er voor de oorlog aan toe ging. Barbara Laan Van grachtenhuis villa in het groen tot Villa The Golden West in Blaricum van architect Theo Reuter uit 1927. Na 1900 werd het chic onder welgestelde Amsterdammers om in het Gooi neer te strijken, nadat een voorhoede van schilders de dorpjes en de heide had ontdekt en vast gelegd in hun schilderijen. Amsterdamse families verhuisden naar Zuid of zochten een stuk grond in 'het land van Mauve', waar nog ruimte was en onbedorven natuur in overvloed. Sinds de aanleg van het spoor naar Hilversum in 1874 was er al een stroom dagjesmensen en zomergas ten op gang gekomen. Zo was de architect P.J.H. Cuypers, wel bekend als overtuigd bewoner van de Vondelstraat in Amster dam (hij heeft in die straat op vier verschil lende adressen gewoond), regelmatig in de zomermaanden in Hilversum te vinden. Het 'op-en-neer-reizen': het forenzen, koste met de stoomtrein opeens slechts een half uur reistijd vanuit Amsterdam. Doel van het huidige project 'Van grachtenhuis tot villa in het groen' is om bijzondere interieurs op te sporen en te onderzoeken in drie regio's: Amsterdam en de forensengemeenten in Zuid-Kennemerland en het Gooi. 42 HEEMSCHUT maart 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 42