HEEMSCHUT fl Nieuwbouw op historische plek Een bijzondere herbestemming actief DRENTHE Ansen - In het dorp Ansen, gemeente De Wol den, worden binnenkort acht huizen gebouwd op de plek waar tot 2012 de boerderij van Harm Wink stond. De nieuwbouw liet heel lang op zich wachten. De boerderij, Om de Kampe 22, was niet beschermd en helaas ook niet te redden. Heemschut Drenthe bedong een bouwhistorisch onderzoek en een publica tie over de plek. Die wordt al sinds 1408 en mogelijk nog langer bewoond. Het gebint van de boerderij werd eveneens op aandringen van Heemschut onderzocht. De oude balken zullen in de nieuwbouw worden verwerkt. Woningstichting Actium wilde in 2006 op de plek zeven geschakelde huurhuizen bouwen. Toen dat plan niet van de grond kwam, ver kocht Actium het complex aan het samen werkingsverband Erfgoed. Dat beproeft in het kwetsbare esdorp aan de rand van het Dwin- gelderveld een nieuwe manier van bouwen met respect voor het verleden. Geen recht nieuw- bouwstraatje maar drie vrijstaande en twee half vrijstaande huizen en drie woningen in een rij. Vorm en ruimtelijke opbouw zijn geïnspireerd op het erf met boerderij en bijgebouwen. Bij zonder is dat de bewoners een gezamenlijke boomgaard, weide en een stal voor hobby- dieren krijgen. Theo Wortel Montagefoto met de nieuwbouw en een toekomstige boomgaard. UTRECHT De Meern - Langs de Rijksstraatweg in Utrecht - de oude weg van Utrecht naar De Meern langs de Leidse Rijn - ligt een bijzonder bouwwerk. Hier staat namelijk de voormalige katholieke kerk van de toenmalige gemeente Oudenrijn. De kerk werd als opvolger van een oudere kerk gebouwd in 1857 en kreeg de naam Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart. Deze kerk werd echter al spoedig te klein en in 1935 werd wederom besloten om tot nieuwbouw op een andere locatie over te gaan. Nadat deze nieuwe kerk in 1940 gereed kwam, was de oude kerk over bodig en werd verkocht aan de Hollandse Zij- spanfabriekvan de Amsterdamse firma J.A. Bon. Na een verbouwing van de bestaande kerk, waarbij een aantal elementen als eis vanuit het bisdom gesloopt werd, bouwde Bon hier tot 1975 Hollandia Zijspannen. Hier werden onder meer de zijspannen voor de bekende ANWB-wegenwachtmotoren geproduceerd. Nadat ook Hollandia Zijspannen uit het pand vertrok, werd het pand opmerkelijk genoeg opnieuw betrokken door een bedrijf. In 1977 vestigde de Vleutense metaalfabriek METAK zich in de voormalige kerk. Het constructie bedrijf heeft echter recent haar activiteiten verplaatst naar een bedrijfspand elders in De Meern. Daarmee kwam een einde aan bijna 75 jaar industrieel gebruik van een bijoznder kerkgebouw dat eveneens aangemerkt kan worden als industrieel erfgoed. In het pand is na het vertrek van METAK een culturele broedplaats ontstaan, die de naam 'Metaal kathedraal' draagt en daarmee een ode is aan zowel het religieuze als industriële verle den van deze plek. Het pand is tegenwoordig een werkplek voor kunstenaars en wordt daar naast gebruikt voor onder andere congressen en trouwerijen. Heemschut Utrecht juicht een dergelijke herontwikkeling, met behoud van de sporen van het rijke verleden van het pand, van harte toe. Martha de Wit In het voormalige koor is een vergaderplek gecreëerd. 14 HEEMSCHUT maart 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 14