Honden en katten gebied nog een aantal jaar in gebruik bij defensie, zodat het laveren blijft tussen publiekstoegankelijke functies en streng beveiligde militaire gebouwen. Vanaf januari 2016 is Nederland voor zes maanden voor zitter van de Europese Unie. De Eurotop vindt dan op het afgesloten deel van het ter rein plaats en in het Scheepvaartmuseum. Met deze ingewikkelde spagaat zullen we voorlopig nog rekening moeten houden in onze ontwikkel strategie.' Bewust is er voor gekozen om de herontwik keling enigszins in de luwte te laten plaats vinden. Het hypen van de plek is absoluut niet nodig. Jansen: 'Waardevermeerdering op allerlei vlakken is ons voornaamste doel. Sociaal, cultureel en economisch. Het gebied moet groeien, zich zien te verbinden met de buurt en de rest van de stad. Ik heb uitdrukkelijk de buurt uitgedaagd om ook met initiatieven te komen. De bewoners zijn vooral bang dat het een festivalterrein gaat worden, maar zij moeten niet vergeten dat herontwikkeling van het Marineterrein ook waardevermeerdering betekent voor hun eigen leefomgeving. De Oostelijke eilanden zijn toch een beetje een vergeten buurt in de stad. De komende tien tot twintig jaar zal er heel veel in dit gebied geïnvesteerd gaan worden. Wij willen ervoor zorgen dat de omliggende buurt hiervan gaat mee profiteren, zoals destijds ook Westerpark enorm in de lift kwam door de opkomst van de Westergasfabriek.' Jansen gebruikt graag een beeldende metafoor om haar visie op het terrein te verduidelijken: 'Ik zie het Marineterrein als een kattenstad te midden van de honden- stad Amsterdam. Honden zijn extravert, zijn springerig en blaffen. Katten zijn afwach tend, ingetogen en introvert. De kracht van het Marineterrein is dat het een tegenwicht biedt aan de hectiek en drukte van de bin nenstad. Het geeft Amsterdammers een plek om even op adem te komen waarna zij zich weer in het drukke stadsgewoel kunnen storten.' De deuren van de 17'!"-eeuwse inrijpoort zijn sinds dit jaar voor het publiek geopend. december 2015 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 9