Schoorsteen Canoy-Herfkens Handhaving gevraagd Mathijs Witte Chris Versteeg Een van de oudste van Nederland Oscar Denissen Moeizaam behoud In Tegelen staat pal aan de afrit van de A73 een grote oude schoorsteen in niemands land. De letters op het bovenste deel van de schacht verraden de herkomst, Canoy Herf- kens, ooit de grootste bouwer van schoor stenen in Nederland. Alleen de schoorsteen herinnert nog aan deze rijke geschiedenis. lid Heemschut Limburg: 'Al jaren zijn we hier mee bezig en hopelijk gaat er iets gebeuren.' Het is een rijksmonument. Helaas verkeert de fabrieksschoorsteen in slechte staat. Voor Heemschut Limburg reden om de gemeente Venlo te vragen met de eigenaar Tegula bvte gaan praten en hen te verzoeken het nodige onderhoud te plegen. Een (rijks) monumentale status voor deze schoorsteen heeft geen zin als niet door de gemeente wordt gehandhaafd bij verwaarlozing. De schoorsteen in Tegelen dateert uit 1895 en is daarmee mogelijk de oud ste van Nederland. Het onderste deel van de schacht met de hoge ronde voet van ongeveer elf meter hoog, is rijk versierd met gekleurde bakstenen en dateert uit de beginperiode. Het bovenste deel van de schacht van 33 meter hoog werd in de oorlog ernstig beschadigd en herbouwd in 1946. Toen werden ook de letters Canoy- Herfkens aangebracht. De schoorsteen is naast zijn ouderdom en uniciteit ook waardevol vanwege de connectie met de lokale baksteenindustrie. Tegelen en Venlo zijn van oudsher plaatsen waar bakstenen, dakpannen en andere kleiproducten wer den gemaakt in kleine (pannejobs) en grote fabrieken. De door de Maas afgezette leem- houdende klei was van zeer goede kwaliteit. Daarnaast is de schoorsteen een belangrijk overblijfsel van Canoy-Herfkens, het bedrijf beleidsmedewerker cultuurhistorie: 'Ik zou graag de schoorsteen mooi willen verlichten zodat deze meer opvalt in de omgeving.' dat jaren lang in Nederland marktleider was in de fabrieksschoorsteenbouw. In de fabriek werden onder andere de radiale ste nen gefabriceerd. In 1985 ging de fabriek failliet, maar de schoorsteen overleefde en staat sindsdien moederziel alleen in de uiteerwaard in een sterk verwilderd land schap. Mountainbikers en jongeren hebben sindsdien de plek in bezit genomen. Het behoud van de schoorsteen is een moeizame geschiedenis. De eigenaar heeft in 1995 al de aanwijzing tot rijksmonument aangevochten tot aan de Raad van State. Hij was bang voor de hoge kosten voor onder houd en restauratie. Meerdere malen heeft de eigenaar verzocht om de schoorsteen te slopen om de grond beter te kunnen verko pen. Gelukkig heeft de gemeente Venlo dit altijd geweigerd. De staat van de schoor steen bleek niet zo slecht dat deze weg moest. Toch is menig keer metselwerk naar beneden gevallen en beginnen de jaren van verwaarlozing nu te tellen. Dat de eigenaar geen onderhoud pleegt, vindt Heemschut Limburg dan ook onbegrijpelijk. 44 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 44