Waardige entree Wat vindt Heemschut? Het VN-verdrag voor de Rechten van Mensen met een Beperking roept op te streven naar een inclu sieve samenleving. Juist bij de bele ving van ons cultureel erfgoed vindt Heemschut het belangrijk dat deze gedachte van een inclusieve samen leving wordt uitgedragen. Weinig actie stra's betoog: er wordt over het algemeen te weinig moeite gedaan om mensen met een beperking in dezelfde mate van monumenten en de historische omgeving te kunnen laten genieten als mensen die niet afhankelijk zijn van hulpmiddelen. Voor de trappen van het Paleis, dat in 2016 twee hellingbanen zal krijgen, praten we verder. Ik vraag of het niet een utopie is om te streven naar gelijkwaar dige toegankelijkheid van monumenten. Er moet immers soms flink worden ingegrepen om oude gebouwen aan te passen aan rol stoelgebruikers. Zandstra: 'Overal gelijkwaar dige toegankelijkheid is inderdaad utopisch, maar dat geldt niet voor een gelijkwaardige inspanning om mensen met een beperking erbij te betrekken. Om echt voor een inclu sieve samenleving te gaan, zoals opgenomen in het Verdrag van de Verenigde Naties voor de Rechten van Mensen met een Beperking, moeten de inspanningen van de samenle ving omhoog. Goede toegankelijkheid begint namelijk vaak met informatie en communica tie. Een goede ontvangst is het halve werk.' Het ambitieniveau mag in Nederland flink worden opgeschroefd wat hem betreft. 'Neem de nota Toegankelijk Amsterdam. Die gaat vooral over de inrichting van de openbare ruimte en het openbaar vervoer. Als het over monumenten gaat, wordt het beeld opgeroepen dat het altijd om dure, ingrijpende maatregelen moet gaan die de authenticiteit van monumenten aantast.' Volgens Zandstra zou monumentenstad Amsterdam juist het goede voorbeeld moe ten geven. Dat het ook anders kan, bewijzen talloze voorbeelden in de ons omringende landen. Zo heeft de Zweedse Rijksgebouwendienst het programma Vardik Entré, dat waardige entree betekent. Bij een aantal belangrijke gebouwen zijn de barrières bij de ingan gen weggenomen zodat iedere bezoe ker dezelfde hoofdingang kan gebruiken. De monumentale trap van het beroemde stadhuis in Stockholm is daarvan een voorbeeld. CD _CD 3 O CD .C Q. CD O Heemschut roept het erfgoedveld op om in samenspraak met belan genverenigingen na te denken over de ontvangst van mensen met een beperking, bijvoorbeeld door een toegankelijkheidstoets te laten uit voeren. Heemschut heeft naar aan leiding van het onderzoek van Zand stra contact opgenomen met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed die heeft toegezegd begin 2016 een digitale brochure over dit onderwerp uit te brengen. Tijdens zijn onderzoek heeft Zandstra met verschillende organisaties gesproken. Tel kens werd hij vriendelijk ontvangen en toonde men oprecht belangstelling voor het onderwerp. 'Maar daar blijft het dan meestal bij. Vanuit de overheid veel mooie woorden, maar vervolgens weinig actie.' Nog zo'n voorbeeld. Het is aan De Tweede Kamer te danken dat rolstoeltoeganke- lijkheid nu aandacht krijgt in de nieuwe Omgevingswet, de minister wilde er eerst niet aan. Zandstra: 'In Nederland lijkt de wetgeving te worden overheerst door de belangen van de bouwers. Men denkt onvoldoende in diversiteit van gebruikers. Verder verschuilen beheerders en eigena ren van monumenten zich nog te makkelijk achter de onmogelijkheid van aanpassing, vanwege te hoge kosten of aantasting van historische waarden. Maar ik weet als geen ander dat de toegankelijkheid vaak met enkele simpele aanpassingen flink verbe terd kan worden.' Christiaan Zandstra wordt in de Beurs van Berlage bijgestaan door een receptionist. december 2015 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 43