Een waardig entree voor iedereen Christiaan Zandstra heeft voor zijn masterscriptie onderzoek verricht naar de toegankelijkheid van monumenten en historische binnensteden voor mensen met beperkingen. Zijn conclusie: mensen met beperkingen worden in Nederland onnodig vaak gehinderd door barrières die met wat meer kennis en bewustzijn niet nodig zijn. Jephta Dullaart Aparte leefwerelden Gelijkwaardige inspanning een rolstoel gemakkelijker maakt de deur zelfstandig achter zich dicht te trekken. En dan een klassieke fout: de spiegel boven de wastafel hangt veel te hoog! Zandstra kan met moeite net zijn eigen haar bekijken. Bovenstaand voorbeeld lijkt wat onbenullig, maar het is tekenend voor de situatie. Er wordt vooral vóór mensen met een beperking ont worpen en niet mét. Zandstra: 'Van jongs af aan worden kinderen met een beperking nog vaak apart gezet in het speciaal onderwijs. Door deze afzondering wordt alle kinderen de kans ontnomen om gezamenlijke ervaringen op te doen, te delen en begrip te krijgen voor eikaars leefwereld. Dat zie je later terug in het beroepsleven.' Het aantal architecten of monumentenzorgers in een rolstoel is op één hand te tellen. Dat dit gevolgen heeft voor de inrichting van gebouwen lijkt evident. Zandstra: 'Verkeerskundigen die zich bezig houden met de inrichting van de openbare ruimte hebben vaak een veel beter besef van de belevingswereld van gehandicapten. Dit onderwerp krijgt tijdens hun opleiding meer aandacht. In de restauratiewereld of monumentenzorg komt het echter nauwe lijks nog aan bod.' Ons rondje langs de rondvaartboten aan het Damrak (onmogelijk om in te stappen) en over de ellendige kasseitjes van de Dam (de rol stoel komt nauwelijks vooruit) bevestigt Zand- De nieuwe entree van het stadhuis van Stockholm. We beginnen ons rondje door het centrum van Amsterdam voor de Beurs van Berlage. De hoofdingang van de Beurs heeft net een grondige facelift ondergaan. Dat komt goed uit, want voor rolstoelgebruikers, zoals Zandstra (30) zelf ook is, is er nu een prach tige lift in de trap geïntegreerd. Omdat de valbeveiliging nog ontbreekt, wordt Zand stra op weg naar boven bijgestaan door een van de receptionisten. Eenmaal binnen lijken er weinig barrières die rolstoelgebruikers een gemakkelijke rondgang door de zalen van de Beurs ver hinderen. Maar het zit 'm vaak in de details. Zo ontbreekt in het toilet een lage diagonale stang op de deur die het voor mensen in 42 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 42