René Dessing De beroemde bollentuin op buitenplaats Keukenhof trekt iedere lente al decennia lang in enkele weken tijds tegen de miljoen bezoekers. Paleis Het Loo ontving dit jaar in huis en tuin rond de 300.000 bezoekers en naar de Kasteeltuinen in Arcen kwamen 125.000 mensen kijken. Aantallen die er niet om liegen en dat terwijl Nederland zich in Europa nauwelijks op een verbindende manier profileert met het grote, veelal toe gankelijke bezit aan kastelen, historische buitenplaatsen en landgoederen. Dat is vreemd, zeker als men bedenkt dat wij in het buitenland al vanaf de 17de eeuw tot op de dag van vandaag een grote naam hebben als kweker, veredelaar en exporteur van bloemen, planten en bomen. Daarom leeft bij stichting Kastelen, Buitenplaatsen en Landgoederen (sKBL) de wens om in Baarn op Soestdijk het Nationaal Centrum voor het cultuurgroene Erfgoed te vesti gen en het paleis in te richten als nationale buitenplaats, waar bezoekers uitleg krijgen over het buitenleven dat wij in Nederland op unieke wijze vormgaven. Als het 'groene' bedrijfsleven en andere betrokken partijen rond kastelen, buitenplaatsen en landgoe deren de handen ineen slaan door hier jaar lijks een terugkerend evenement te organi seren met fraaie bloemperken en borders, zullen toeristen uit binnen- en buitenland de weg naar Soestdijk weten te vinden. Des tijds legden tuinbazen op buitenplaatsen, vaak in onderlinge competitie, medaillons en rozetten aan bestaande uit duizenden vaste en tijdelijke planten. De expositie Vijf Eeuwen Bloemperkendie op Akerendam te Beverwijk in het Themajaar Historische Bui tenplaatsen 2012 werd gehouden, is een bewijs van de denkkracht van dit idee. Heemschut ziet in het plan van de sKBL een potentieel interessant en haalbaar voorstel om het unieke erfgoed van paleis Soestdijk te behouden en voor een groot (internatio naal) publiek open te stellen. december 2015 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 41