Eric Ie Gras Geen bezwaar Bokje Het 'bokje' met op de achtergrond de nieuwe hoogspanningslijn. De meningen over het net van hoog spanningsmasten dat ons land over dekt zijn verdeeld. De een spreekt van horizonvervuiling, de ander van functi onele vormgeving die niet misstaat in ons grotendeels industriële landschap. Hoe dan ook: met de sloop van de hoog spanningslijn tussen Hoogeveen en Veenoord in Drenthe verdwijnt een van de laatste voorbeelden van de enkel voudige Deltamast, ook wel 'bokje' genoemd. En dat is een verlies voor het Nederlandse industriële erfgoed. De 65 jaar oude lijn tussen Hoogeveen en Veenoord is overbodig geworden vanwege de aanleg van twee hoogspanningslijnen die een veel grotere capaciteit hebben: een bovengrondse lijn tussen Zwolle en Meeden in de provincie Groningen en een onder grondse lijn van Hardenberg naar Coevor- den. Alleen een aftakking, die Coevorden en de lijn van Zwolle naar Meeden verbindt, blijft gehandhaafd. Heemschut Drenthe staat over het geheel genomen niet negatief tegenover de sloop van de oude hoogspanningslijn. Technisch advi seur Leen de Graaf: 'Het aspect van de hori zonvervuiling weegt wat ons betreft zwaarder. We zien dan ook geen reden om bezwaar te maken tegen de sloop. Integendeel eigenlijk.' De Graaf vindt de masten op zich niet lelijk: 'De hoogspanningstracés laten duidelijk zien, dat de elektrificatie van ons land niet was gebonden aan bestaande structuren in het landschap. Ze voegden daar als het ware een nieuwe betekenis aan toe.' Hij herinnert zich dat er in de jaren zeventig van de vorige eeuw binnen wat destijds de Federatie Wel standstoezicht heette, wel discussie was over de vormgeving van de masten: 'Er is toen ook nagedacht over alternatieven met slankere buisconstructies. Die alternatieven zijn onder andere in Friesland te zien.' Met de sloop van de lijn Hoogeveen-Veen- oord verdwijnen ook de Deltamasten van het inmiddels zeer zeldzame type dat is voorzien van een enkele laag elektriciteits draden. Het is het type masten dat de bij naam 'bokje' heeft gekregen, omdat het enige gelijkenis vertoont met dat dier. Als dit nummer van 'Heemschut' bij de leden op de deurmat valt, staan er in het vlakke land benoorden Veenoord waarschijnlijk alleen nog de nieuwe masten van de lijn Zwolle- Meeden, die overigens een stuk hoger zijn dan de oude. De Deltamasten, inclusief de bokjes, zijn dan gesloopt. Meer informatie op www.hoogspanningsnet.com december 2015 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 39