Het is belangrijk om onderscheid te maken tussen schade aan bomen en schade door bomen Bomen en buren Zorgplicht en aansprakelijkheid Hoedanigheid verzekerde zaak of het verzekerde object. Bomen zijn niet verzekerd. Daar wordt ook geen premie over betaald. Er zijn wel spe ciale verzekeringsmaatschappijen die de uitzondering van deze regel bevestigen. Denk aan de Onderlinge Bossenverzekering Maatschappij of de Onderlinge Fruittelers Hagel verzekering. Bij deze verzekerings maatschappijen is een boom wel een ver zekerde zaak. Sommige verzekerden lezen in hun polis dat opruimingskosten verzekerd zijn. En men denkt dan dat het opruimen van bij voorbeeld een grote eik, die op de meever zekerde erfafscheiding is gevallen, ook is verzekerd. Dat is onjuist. Met opruimings kosten wordt bedoeld: de opruimingskosten van de verzekerde objecten. En de bomen zijn dat niet. Er zijn wel verzekeraars die ook het opruimen van bomen meeverzekeren voor zover deze schade hebben veroorzaakt aan het monument. Maar een boom die omvalt zonder het monument te raken, valt niet onder deze dekking. Tip: kijk na of uw polis het opruimen van bomen dekt. Het gebeurt vaak dat tijdens zomerstor men bomen omwaaien en op auto vallen of schade aanrichten bij de buren. De vraag rijst dan wie aansprakelijk is. Mensen die hun auto's all risk of met een beperkte cas codekking (ook wel WA plus of minicasco genoemd) hebben verzekerd, kunnen de schade aan hun auto claimen op hun eigen polis zonder dat dit gevolgen heeft voor de no-claimkorting. Fletzelfde geldt bij storm. Als jouw boom op het schuurtje van de buurman valt, dan kan de buurman die schade claimen op zijn eigen opstalverze kering. De buurman moet zijn schuurtje dan wel mee hebben verzekerd en ook tegen de risico's van storm zijn verzekerd. Maar zo kunnen er wel problemen ontstaan. Want als een boom is omgevallen bij wind kracht zes of hij is omgevallen vanwege een ziekte in de boom, dan is er geen sprake van storm en biedt de polis van de buurman geen dekking. Dat geldt ook voor de oprui mingskosten van de boom zelf. Omgewaaide bomen kunnen flinke schade aanrichten. Veel mensen denken dat ze hun buren aan sprakelijk kunnen stellen. Het was tenslotte hun boom. Toch gaat dit niet op. Je bent niet aansprakelijk omdat het jouw boom is. Bezitters en eigenaren van bomen zijn alleen aansprakelijk als ze tekort geschoten zijn in hun zorgplicht. Als je ziet datje boom enorm scheef hangt of dat er grote dode takken in hangen, dan moet je maatrege len nemen. Je moet als een goed huisva der zorgen voor je bomen. Doe je dat niet, dan kun je aansprakelijk gesteld worden. Bij storm ben je dus meestal niet aansprake lijk; de schade treedt op zonder datje tekort geschoten bent in je zorgplicht. In principe biedt je aansprakelijkheidsver zekering dekking als je aansprakelijk bent. Dat geldt in elk geval voor de 'gewone' par ticulier. Ga daarom niet in discussie met je buurman, maar meldt de schade op je aan sprakelijkheidsverzekering. Je verzekeraar zal of betalen of aan je buurman uitleggen waarom je niet aansprakelijk bent. Vereni gingen, stichtingen en dergelijke die monu menten in eigendom hebben, moeten hierbij wel even opletten. Op een bedrijfsaanspra- kelijkheidsverzekering (AVB) is alleen dek king voor deze zaken als de 'hoedanigheid' goed is vermeld op de polis (bijvoorbeeld het exploiteren of beheren en behouden van een monument). Welk aansprakelijkheidsri sico is verzekerd? Kijk dit na of vraag het uw assurantieadviseur. U kunt de hoedanigheid vinden op uw polisblad. Zorg hoe dan ook dat u niet door storm schade en schande wijs hoeft te worden, maar dat u de risico's onder controle hebt. Simon Kadijk is directeur van Donatus, de kerken- en monumentenverzekeraar. december 2015 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 37