Bomen niet verzekerd De meeste stormen vinden in de winter plaats, maar deze zomer kregen we met twee fikse zomerstormen te maken. Winterstormen veroorzaken meestal minder schade dan zomerstormen. Wat betekent dat voor de verzekering van een monument? Simon Kadijk Opruimingskosten van bomen Storm of wind? Eigen risico Zomerstormen zijn anders Het karakter van een winterstorm is anders dan van een zomerstorm. Bij winterstormen is de windkracht over het algemeen hoger, maar zomerstormen richten naar verhou ding meer schade aan door omvallende bomen. Bomen staan zomers immers vol in blad, waardoor ze veel meer wind vangen. Het is trouwens belangrijk om onderscheid te maken tussen schade aan bomen en schade door bomen. mum van 750 (voor een monument). Dit geldt dus per gebouw(tje). Stel dus dat een schuurtje een herbouwwaarde heeft van 60.000. Die twee promille heeft betrekking op de verzekerde som van het gebouw. Dan is twee promille 120. Maar er geldt een minimum van 250; dus de eigenaar heeft bij storm voor elke schade aan het schuur tje een eigen risico van 250. Het monu ment heeft bijvoorbeeld een waarde van 400.000; twee promille daarvan is 800. Het eigen risico is maximaal 750. Bij elke stormschade komt dus de eerste 750 voor eigen rekening. Een monument is verzekerd via de opstal verzekering; dat noemen verzekeraars de Vrijwel elk monument is verzekerd tegen storm. Veel verzekeraars hanteren als defi nitie voor storm: windkracht zeven of meer, wat overeenkomt met veertien meter per seconde. Als een boom tegen een gevel valt bij windkracht zes en de gevel wordt vernield, is er dus geen dekking. Er zijn ove rigens wel verzekeraars die naast storm ook het omvallen van bomen in de polisvoor waarden opnemen als een gedekt evene ment. Kijk dat vooral even na in uw polis. Verzekeraars hanteren bij storm nagenoeg allemaal een eigen risico. Een veel voorko mende regeling is een eigen risico van twee promille van de verzekerde som, met een minimum en een maximum. Bijvoorbeeld: bij stormschade geldt een eigen risico van CO twee promille van de verzekerde som per g O gebeurtenis per gebouw met een minimum van 250 (voor een schuurtje) en een maxi- 36 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 36