Grondwet stad vanaf de rivier. Ook wordt gedacht aan een parkeergarage onder het Onafhankelijk heidsplein. Zulke grootschalige ingrepen moeten vol gens Fokké vooraf aan de UNESCO wor den voorgelegd. 'Dat is met het Cactusplan nooit gebeurd! Pas als de UNESCO haar fiat geeft, zou men mogen bouwen. Maar of die instemming er komt, valt nog te bezien.' Omdat een structuurplan en bestemmings plan ontbreken, wordt de deur open gezet voor 'ongewenste ontwikkelingen, dieje met een bestemmingsplan kunt voorkomen. Bij voorbeeld via een bezwaarschriftenpro cedure. De huidige bouwcommissie heeft nauwelijks invloed.' Derde bron van zorg rond behoud van de werelderfgoed status is de overheid die geen of nauwelijks onderhoud pleegt aan haar monumentale eigendommen. 'Lanti zou een voorbeeld voor de burger moeten zijn, maar in de praktijk is de burger bij onderhoud en restauraties voorbeeld voor de overheid.' De lijst met ruïneus staatserfgoed wordt elk jaar langer, het aantal schuttingen dat rond de vervallen gebouwen is opgetrokken ook. Soms staat er een billboard bij met de tekst 'Renovatie op te leveren in....' Maar dat jaartal is vaak achterhaald: de lands regering blijkt een slechte betaler, reden waarom de aannemer uit pure wanhoop de opknapbeurt maar staakt. Ook in juli 2014 was het spannend rond het behoud van de UNESCO-status, maar de VN-organisatie streek de hand over het hart. In 2016 wordt de binnenstad opnieuw onder de loep genomen, maar al in decem ber van dit jaar moet blijken of uitvoering is gegeven aan een noodplan. 'De landsrege ring heeft in 2002 juichend gereageerd op de aanwijzing tot werelderfgoed. Welnu, blijf daar dan ook naar handelen.' Een laatste en grote zorg is het brandge vaar. Afgelopen september brandde nog het monumentale gebouw van Min JusPol (Ministerie van Justitie en Politie) deels uit. Gelukkig was de brandweer er op tijd bij en is het gebouw nog te redden. Fokké wijst op artikel 47 van de Surinaamse grondwet: 'Daar staat het ondubbelzinnig: de staat bewaart en beschermt de cultu rele erfenis van Suriname en stimuleert het behoud hiervan. Zij zorgt voor het toeganke lijk maken en de overdracht aan komende generaties. Je kunt stellen dat de overheid handelt in strijd met de wet.' Langer dan tien jaar steen des aanstoots aan de Waterkant: de vervallen panden van het Ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting, die inmiddels gekocht zijn door de Centrale Zaken van Suriname. Brand in monument in het UNESCO Werelderfgoedgebied. Gebeurt er dan helemaal niets goeds? 'Natuurlijk wel.' Fokké lacht. 'Suralco heeft dit jaar z'n hoekpand aan de Waterkant schitte rend gerestaureerd. Anderen doen hetzelfde aan de Keizerstraat, Watermolenstraat en de Lim A Postraat. De Art Gallery van Ready Tex is verhuisd naar een mooi gerestaureerd houten monument. Verder heeft Stadsher stel drie historische gebouwen in oude glo rie hersteld, terwijl met de restauratie van het vierde is begonnen. Ik hoop dat dit ogen opent. Net als de succesvolle lancering van een erfgoedsite voor de schooljeugd, waarbij jongeren erfgoed zeer blijken te waarderen. Ook zijn we als SGES en Stadsherstel flink actief op Facebook.' Fokké hoort soms critici zeggen dat Para- maribo's werelderfgoed vooral het Hollandse koloniale verleden weerspiegelt en daarmee herinneringen oproept aan uitbuiting en sla vernij, waardoor voldoende draagvlak in de multiculti-samenleving zou ontbreken. 'Wat wil men dan? Alleen een stad met moderne gebouwen? Je kunt je geschiede nis en de tastbare herinnering niet uitvlak ken. Vergeet de toeristische betekenis van dit deel van onze geschiedenis niet en vertel tegelijk het verhaal van de slavernij. Die toe rist blijkt onze historische architectuur zeer te waarderen. Het werelderfgoed zit in elke stadstour!' Rob Lureman is journalist en frequent bezoeker van Suriname. december 2015 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 35