Sloop, branden en verwaarlozing bedreigen UNESCO-status De zorg voor monumenten is in Paramaribo een dossier om hoofdpijn van te krijgen. Illegale sloop, brand, ruïneus verval en slecht passende nieuwbouw trekken diepe sporen door het eens zo indrukwekkende stadsbeeld. Bovendien verwaarloost de overheid haar erfgoed schromelijk. De goeddeels withouten stad staat op de werelderfgoed- lijst, maar hoe lang nog? Hoofdbrekens Werelderfgoed Paramaribo op de tocht Stephen Fokké, directeur Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname (SGES), zucht diep. Het zijn spannende tijden voor Para- maribo's UNESCO-status. Al twee jaar spreekt de VN-organisatie haar bezorgd heid uit over ongewenste ontwikkelingen en verlangt beschermende maatregelen. Het is nog niet gezegd, maar het zou maar zo het voorportaal kunnen zijn van verlies van de prestigieuze status. Lanti (- de landsrege ring - RL) belooft consequent beterschap, maar tot nu toe gebeurt er weinig tot niets. Fokké (51) is voor UNESCO site-manager van het bedreigde werelderfgoed, zeg maar de oren en ogen. En dat maakt dat hij oren en ogen tekort komt. De Surinaamse hoofdstad is volgens UNESCO 'een buitengewoon voor beeld van de geleidelijke samensmelting van Europese cultuur en constructietechnieken Rob Lureman met inheemse Zuid-Amerikaanse materia len en ambachten'. Dat heeft geleid tot een nieuwe eigen architectuur, met een nage noeg ongeschonden historisch stratenpa- troon. Deze pracht erfenis vertoont steeds meer barsten en scheuren: monumenten of onbeschermde, maar waardevolle gebou wen verdwijnen en worden meestal ingeruild voor karakterloze hoogbouw. Jongste hoofdbrekens zijn de plannen van projectontwikkelaar NV Cactus om aan de westzijde van de schilderachtige Water kant, waar de Surinamerivier tegen de kade klotst, een winkelcentrum met hotel en par keergarage te bouwen. In het water en op een aangeplempt stuk rivierbodem om de lastigste vragen over beschermd erfgoed te omzeilen. Stephen Fokké, directeur Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname. Het ruim 1 hectare grote bouwoppervlak blijkt door de overheid in grondhuur te zijn overge dragen aan Cactus. Voor de duur van 40 jaar, via een constructie die in de media bij poli tici tal van verdachtmakingen opriep, onder andere van corruptie en vriendjespolitiek. Ander pijnpunt is het nog niet uitgewerkte nieuwbouwplan voor een vervangend par lementsgebouw op de plaats van De Nati onale Assemblee, nu gevestigd in de oude buitensociëteit bij Fort Zeelandia aan die zelfde Waterkant. Dit is een vorm van nood behuizing sinds 1996, toen het 18e-eeuwse ministerie van Algemene en Buitenlandse Zaken aan de toenmalige Gravenstraat door brand werd verwoest. 'Ik houd m'n hart vast', zegt Fokké. 'Beide bouwplannen val len binnen het werelderfgoed van UNESCO. Uitvoering is een aantasting van het histo risch stadssilhouet, zeg maar het zicht op de 34 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 34