De tragiek: een verouderd ontwerp Hoop voor de toekomst De noordoostelijke droge gracht. waren dit de gevechtsonderdelen in de escarp met als hoofdelementen de drie koepels, ieder bestaande uit meerdere ver diepingen. Aanvullend bevond zich op de bovenste verdieping van de escarp aan de landzijde een (ook gietijzeren) geschutsga- lerij waar mitrailleurs opgesteld stonden ter verdediging tegen aanvallen vanaf die zijde. Rondom de koepels bevond zich in de escarp een ring van operationele ruimtes, waaron der kruit- en explosievenkamers, slaap kamers voor de kanonniers en voorraad kamers. In de contrescarp bevonden zich aanvullende functies waaronder een kleine bakkerij, slaapkamers en een ziekenboeg. Het complex zelf was - evenals de andere kustverdedigingsforten - rond de eeuwwis seling door voortschrijdende technische ontwikkelingen al verouderd. De brisantgra- naat maakte een eind aan het verdedigings concept. De gewapend betonnen bunker deed zijn intrede. Niettemin heeft het fort nog tijdens de meidagen van 1940 een prominente rol gespeeld. De grote kanonnen speelden een rol bij de verdediging van de Nieuwe Water weg en het beschieten van Duitse troepen in het nabijgelegen Staelduinse Bos. Het kabinet De Geer, op de vlucht voor de Duit sers, had in het fort haar laatste vergade ring op Nederlandse bodem. De Duitse bezetter vormde na de capitula tie de A-koepel om tot grote Duitse bakke rij voor de soldaten van de Atlantik Wall en bouwde een nieuw liftgebouw op het glacis om de ondergronds gebakken broden naar het maaiveld te transporteren. De Duitse bakkerij is volledig behouden. Het liftge bouw met Duits-expressionistische archi tectuur vormt een bijzonder en zeldzaam element van het complex. Het is niet het enige gebouw op het maaiveld. Er bevinden zich ook nog een bijzonder kantinegebouw (1909, uitgebreid in 1913) en een cellen- en wachtgebouw (1889-1926), beiden in eclectische stijl. Alle bovengrondse gebou wen zijn een integraal onderdeel van het rijksmonument en werden na de oorlog, evenals het fort zelf, door het Nederlandse leger als kazernecomplex in gebruik geno men. Vanaf het midden van de jaren '70 werd het fort nauwelijks meer gebruikt en in 1978 ging het definitief op slot. Na een leegstand van tien jaar werd, op initiatief van enkele betrokken vrijwilligers de Stichting Fort aan den Hoek van Holland opgericht, die hier in 1989 het Nederlands Kustver dedigingsmuseum vestigde. Tot 2014 werd het museum gerund door de vrijwilligers. Het onderzoek van Flexus AWC resulteerde in faserings- en waarderingskaarten van de verschillende onderdelen van het gebouw. Deze kaarten en de aan de rapportage Het oude Kustverdedigingsmuseum, met een zeer rijke collectie, is inmid dels gesloten en de collectie afge stoten. Het nieuwe museum Fort 1881 is in september van dit jaar geopend. Heemschut hoopt dat met de vestiging van de overige nieuwe functies in het gebouw aandacht zal blijven voor de belangrijke rol die het complex heeft gespeeld in de Neder landse geschiedenis. toegevoegde brede cultuurhistorische advi sering vormen de onderlegger voor het doen van verantwoorde ingrepen in het monument. Ook het 'Ruimtenboek' waarin alle 140 ruimten van het fort en de omlig gende bijgebouwen zijn geïnventariseerd en beschreven, kan hiertoe bijdragen. De cultuurhistorische waarde van het complex die zich zowel op de structuur en opbouw van het complex betrekt, als op belangwekkende transformaties als de Duitse bakkerij en het interessante liftge bouw, is hiermee vastgelegd. Ir. Hugo J. van Velzen is mede-eigenaar van een onderzoeksbureau, dat gespecialiseerd is in onderzoek en advisering met betrekking tot cultuur- en architectuurhistorie, histori sche stedenbouw en ruimtelijke kwaliteit. O m Historische prentbriefkaart, rond 1900. december 2015 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 33