Gastcolumn Jordy Clemens Erfgoed in Heerlen is namens de SP wethouder in Heerlen en heeft onder andere cultureel erfgoed in zijn portefeuille. De voormalige mijnstreek stond het afgelopen jaar weer volop in de belangstel ling. In 2015 staan we stil bij het feit dat precies zestig jaar geleden de sluiting van de mijnen werd aangekondigd en dat trekt volop de aandacht. Het Jaar van de Mijnen heeft met honderden activiteiten het mijnverleden doen herleven en bovenal mensen in onze stad weer trots gemaakt op dat verleden. Dat laatste kon de regio, met Heerlen als centrum, goed gebruiken. De decen nia na de sluiting van de mijnen werden gekarakteriseerd door groeiende armoede en criminaliteit, maar bovenal door een totaal verlies van zelfvertrou wen. Onderdeel daarvan was ook het uitwissen van de fysieke overblijfselen van het mijnverleden, waardoor veel onvervangbaar erfgoed in onze stad helaas voorgoed verloren is gegaan. Nu Heerlen op alle fronten de weg omhoog heeft ingezet en haar zelfvertrou wen herwonnen heeft, groeit ook de interesse in ons verleden. Het Verhaal van Heerlen mag weer verteld worden en steeds meer mensen houden zich daar actief mee bezig. Ook mogen veel Heerlense monumenten zich verheugen in hernieuwde belangstelling, soms zelfs groter dan ooit. Wist u bijvoorbeeld dat Heerlen één van de belangrijkste Romeinse nederzet tingen binnen het huidige Nederland kende? De imposante Romeinse Thermen in onze stad waren daar ooit getuige van en dit jaar konden we eindelijk begin nen met een grondig archeologisch onderzoek en consolidatie van het monu ment. Een fantastisch moment om de schijnwerpers op Romeins Zuid-Limburg te richten. Een ander indrukwekkend project is het volledig verbouwen en moderniseren van de Broederschool in de Heerlense wijk Molenberg. Het 93-jarige schoolge bouw werd afgelopen jaar volledig gereed gemaakt voor het geven van heden daags onderwijs, met het grootst mogelijke respect voor het Peutz-monument. Wat mij betreft een voorbeeld project. De meest ingrijpende, maar tegelijkertijd ook meest interessante ontwikkelin gen gaan plaatsvinden in de uit 1964 stammende Christus Koningkerk, waarin na een grondige verbouwing ons gemeentearchief zal worden gehuisvest. Wat is er mooier dan het bewaren van onze historische schatten in een stukje modern erfgoed? Wat mij dit jaar echter bovenal geraakt heeft is dat door al deze ontwikkelingen het debat over ons erfgoed opnieuw middenin de belangstelling staat. Het ver leden hoeft niet alleen maar een vrolijk verhaal te zijn om te kunnen boeien in de harten van mensen. Dat gaat niet alleen over prachtige mijnwerkerskoloniën maar ook over stoflongen. Geschiedenis leeft bij de gratie van het debat erover en als dit jaar onze stad één ding heeft opgeleverd is het dat! december 2015 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 27