Special Groene monumenten Brede steun In de bibliotheek van kasteel Rosendael blijft een deel van de oorspronkelijke inrichting achter. Het biljart is nu een pronkstuk in de biliotheekruimte. De conser vering van de kasteelbibliotheek kan binnenkort van start gaan. ervan zijn nu geregistreerd museum. Door samenwerking met de Brantsen van de Zyp Stichting, beheert GLK een van de grootste portretcollecties van ons land en kunnen familieportretten worden 'thuisgebracht'. Ook meubels, huisraad, zilver en servies goed keren terug naar hun kastelen en hui zen van herkomst. De omvangrijke museale collectie wordt vakkundig behouden dankzij geschoolde housekeepers en meerjaren onderhoudsplannen. Vernieuwing en modernisering van de pre sentatie is de afgelopen jaren dankzij subsi dies en fondsenwerving mogelijk. Na Door- werth en Cannenburch volgden Verwolde en recentelijk Hernen. De kastelen worden steeds meer een veelzijdige beleving door vernieuwde presentaties van het ensemble die de zintuigen prikkelen en de bezoeker aansporen zelf ook actief zijn. Al in 1940, in het eerste jaarverslag van de juist opgerichte stichting, was aandacht voor het groene erfgoed: het snoeien van de peppels en beuken in het park kasteel Hernen werd genoemd. Dit kasteel was dan ook verworven met 5 hectare omrin gend terrein. De onlosmakelijke verbonden heid van huis, tuin, park en landgoed staat van begin af aan hoog in het vaandel en is nog steeds hetgeen Geldersche Kasteelen onderscheidt van overige monumentenor ganisaties. Het heeft erin geresulteerd dat Geldersch Landschap Kasteelen nu ruim veertig historische tuinen en parken bezit: een ware staalkaart van de Nederlandse tuingeschiedenis. Van alle grote namen in de tuingeschiedenis zijn voorbeelden te vin den bij GLK: de Zochers, Wattez, Poortman, Springer: allen zijn met een of meer tuinen vertegenwoordigd. Grootschalig herstel of zelfs reconstructie is bij veel van deze tuinen en parken noodzakelijk. Het park van kas teel Rosendael, met alle tuinsierraden zoals schelpengalerij, bedriegertjes en theekoe pel is een van de grootste projecten. Ook de tuin van Verwolde heeft ingrijpend herstel nodig, waarbij de borders geheel opnieuw zullen worden aangelegd. De terassentuin van Warnsborn wordt volledig gereconstru eerd, aan de hand van historische foto's en teruggevonden restanten van keermuren wordt de tuin nieuw leven ingeblazen. Zonder een groot maatschappelijk draag vlak kan GLK zijn werk niet doen. Jaarlijks bezoeken ruim 125.000 bezoekers de zeven opengestelde kastelen. Zij genie ten, beleven, leren of komen voor rust en inspiratie. Het aantal vrijwilligers dat actief bijdraagt aan behoud en herstel of opvang van publiek schommelt tussen de 700 en 800. Hun ambassadeursrol kan niet worden overschat. Sterke banden zijn ontstaan met bedrijfsrelaties en fondsen en GLK is een vanzelfsprekende partner van de Provincie Gelderland. Ons aantal donateurs is inmid dels de 43.000 gepasseerd en groeit nog steeds. Daarmee heeft GLK een onmisbare, zeer betrokken en sterke achterban. Een mooi Gelderland wil GLK niet voor de samenleving, maar met de samele- ving bereiken. Steeds intensiever wordt de omgeving betrokken bij het werk en bij belangrijke afwegingen. Een voorbeeld vormt het al of niet herbouwen van de don jon van kasteel Hernen, die in de achttiende eeuw tijdens een storm is omgewaaid. In het jubileumjaar wordt de discussie over herbouw aangewakkerd. Social media blij ken een goede mogelijkheid om velen bij een dergelijke discussie te betrekken en midden in de maatschappij te staan. Want dat is wat Geldersche Kasteelen wil: als 75 jaar jonge organisatie, met beide benen in de 21ste eeuw staan. Meer informatie: www.glk.nl Jonen Jas is conservator bij Geldersch Landschap Kasteelen. Foto's: GLK en RCE 26 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 26