Special Doo rzetti ngsve rmoge n Duurzaam en innovatief Behoud van binnen de grootste op het vasteland van Europa. GLK maakt zich steeds sterk voor bedreigde situaties, die ook tegenwoordig nog voorko men. De vangnetfunctie is geen verleden tijd, maar onverminderd actueel. Biljoen vormt het meest recente voorbeeld. Het gehele landgoed van 162 hectare kwam in 2008 op de markt en versnippering en bebouwing dreigde. Met steun van de Pro vincie Gelderland werd Biljoen in 2009 door GLK verworven en naar de testamentaire wens van de laatste pariculiere eigenaar bewoonbaar gemaakt. Naast Biljoen vormen Huis Neerijnen (2014) en Huis Brakel (2015) de meest recente aanwinsten. In beide gevallen is het landgoed al langer in bezit van GLK en kun nen huis en goed worden herenigd, dankzij medewerking van de lokale gemeentebe sturen. Voormalige gemeentehuizen begin nen zich als aparte groep af te tekenen binnen het bezit. De huizen Schaffelaar en Scherpenzeel behoren ook tot deze groep. De grote opgave van GLK om vervallen kas telen te restaureren is inmiddels afgerond en de argeloze voorbijganger denkt al snel dat alle kastelen er altijd zo fraai bij heb ben gestaan. Niets is minder waar. Vrijwel alle verworven kastelen en landhuizen zijn overgedragen in sterk gehavende toestand en zouden zijn vervallen of wellicht helemaal verdwenen als GLK ze niet voor de toe komst had weten veilig te stellen. Moeizame omstandigheden, vertraging of helemaal niet op gang komen van restauraties, fase ring en een continue strijd om subsidies, keren steeds weer terug in de jaarverslagen. Niet aflatend doorzettingsvermogen zorgt ervoor dat de gigantische restauratieopgave wordt voltooid. Particuliere bijdragen en ondersteuning van fondsen en overheden zijn daarbij steeds onmisbaar gebleken. Een aantal kastelen werd al beheerd door of zelfs gerestaureerd onder regie van Gel- dersche Kasteelen voordat deze in eigen dom van de stichting kwamen. Batenburg en Cannenburch zijn kortdurend in beheer voordat van overdracht sprake is. Uitzonder lijker is de situatie op kasteel Doorwerth. De restauratie van het in de oorlog nage noeg tot ruïne vervallen kasteel werd onder leiding van Geldersche Kasteelen in 1957 hervat, terwijl de eigendomsoverdracht pas in 1969 plaatsvond. Enkele kastelen moesten bijzonder lang wachten op restauratie. Waardenburg en Nederhemert zijn de bekendste voorbeel den. Bijna veertig jaar duurde het trekken en duwen om subsidies los te krijgen voor Nederhemert. Pas in 2001 kon de restaura tie van start gaan van het in 1962 overgedra gen kasteel. Zonder de aandacht van Heem schutvoor Nederhemert, zou het wellicht nog langer hebben geduurd. De Noodklok werd door Heemschut in 1998 geluid omdat het goedgekeurde restauratieplan nog steeds niet kon worden uitgevoerd. Uiteindelijk werd in 2001 de kanjersubsidie toegezegd. Inmiddels heeft GLK de status van Professi onele Organisatie voor Monumentenbehoud verworven. Duurzaamheid en innovatie zijn vaste overwegingen bij de instandhouding van het monumentenbezit. Zonnepanelen, aardwarmte, pelletkachels, LED-verlichting en draadloze techniek zijn daar voorbeelden van. Bij onze projecten zien we het behoud van vakmanschap door het opleiden van leer lingen ook als een vorm van duurzaamheid. Met de verwerving van kasteel Cannen burch in 1951 sloeg Geldersche Kasteelen een nieuwe richting in. De in hetzelfde jaar aangetreden directeur D.J.G. Buurman wist al eerder te voorkomen dat de vast in de betimmeringen opgenomen schilderingen van het kasteel zouden verdwijnen. Direct na de verwerving uitte hij de wens om het kasteel open te stellen en in te richten. Een stroom bruiklenen, schenkingen en nalatenschappen, hoofdzakelijk van parti culieren maakte dit niet alleen op kasteel Cannenburch, maar op den duur ook op Ammersoyen, Doorwerth, Hernen, Rosen- dael, Zypendaal en Verwolde mogelijk. Zes Door samenwerking met de eigenaren van Wisch is het mogelijk het kasteel met zware oorlogsschade te herstellen. De eigenaren blijven na de restauratie een deel van het kasteel bewonen. De hoofdvleugel is eigendom van Geldersche Kasteelen. december 2015 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 25