Jeugd geeft verleden een toekomst! Mathijs Witte Waaruit bestaat het culturele erf goed van Dhaka? Hoe proberen jullie dit erfgoed als Urban Study Group te behouden? Dhaka s Urban Study group Bangladesh komt vaak negatief in het nieuws. Het gaat dan over overbevolking en overstro mingen, of over misstanden in de kleding industrie of opkomend moslimextremisme. Maar het land bruist ook en niet in de laatste plaats de hoofdstad Dhaka. Deze metropool met meer dan vijftien miljoen mensen heeft een enorme groeispurt doorgemaakt. Veel van de oude huizen zijn vervangen of worden overschaduwd door hoogbouw. De Dhaka Urban Study Group is in 2004 opgericht door architect Taimur Islam en andere (jonge) architecten en probeert oude gebouwen te redden. Een interview met Taimur Islam. In het verleden is Dhaka altijd een rijke han dels- en textielstad geweest. Daarvan is nog veel moois aan oude moskeeën, bazaars, villa's, begraafplaatsen, forten en tempels in de wirwar van straatjes en steegjes van Oud Dhaka (Puran Dhaka) te vinden. Met onze groep hebben we inmiddels ongeveer 3.000 monumentale gebouwen uit verschillende perioden gedocumenteerd. Veel van deze gebouwen zijn in slechte staat. De laatste tien jaar zijn ook 500 historische gebouwen verdwenen. Een van de weinige succesver halen is het oude Lalbagh fort uit 1640 van de Mogolheersers, dat er nu prachtig bij ligt. Maar ook aan dit erfgoed wordt geknabbeld. Het is een constant gevecht. De groep is opgericht om bewustwording te creëren bij eigenaren en overheden voor het culturele erfgoed van oud Dhaka. Dit doen we door te lobbyen bij de overheid om de belangrijkste gebouwen en gebieden aan te wijzen als cultureel erfgoed. Tegelijk wordt geprobeerd om de kennis over en zorg voor het erfgoed bij eigenaren te verbeteren. Echter, het aanwijzen van erfgoed en het informeren van eigenaren is lang niet vol doende, wantje moet continu opletten dat inmiddels erkende monumenten niet toch onder de slopershamer vallen. Je kunt op die plek namelijk zo een flat met 60 appar tementen voor in de plaats kwijt. Dat levert veel geld op. Soms moet je dan toch let terlijk voor een gebouw gaan liggen om het te redden. Dat vinden projectontwikkelaars niet leuk en dan word ik of een andere vrij williger wel eens bedreigd. Ook eigenaren hebben vaak geen geld voor onderhoud en klagen over ons beschermingswerk. Uiteindelijk is het doel van de Urban Study Group om het oude centrum leefbaarder te maken en te laten zien dat niet alleen de hoogbouw een toekomst heeft, maar ook het verleden. Dhaka is te snel gegroeid en we moeten in dit moderniseringsproces niet al ons erfgoed kwijtraken. Onze groep heeft ongeveer 400 jonge vrijwilligers, die onze ogen en oren zijn in de wijk en in actie komen wanneer een gebouw bedreigd wordt. Ze zijn erg gemotiveerd. Ook krij gen we veel studenten die ons helpen bij historisch onderzoek naar, het inmeten en 3D visualiseren en bij het restaureren van gebouwen. Voor meer informatie: https://www.facebook.com/Urban-Study- Group-241851761085/timelinel De Bibi-Binotmoskee, de eerste gebouwde moskee in 1454 wordt zwaar bedreigd. 22 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 22