HEEMSCHUT f I Stalen trap hoort niet in vesting actief FLEVOLAND Lelystad - Het gebeurt niet vaak: een stad Lelystad ideale Stad ontwerpen en deze ook nog bouwen. Maar in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw gebeurde dat in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland. Lelystad werd de mooiste stad van Nederland: strakke lijnen, overzichtelijk, gelijk matig en vooral veilig. Het was een stad waar iedereen welkom was en zijn talenten kon ont plooien. Zo werd Lelystad op de kaart gezet en zo gaven de bewoners er invulling aan: een ide ale stad voor de toekomst. 'Lelystad ideale stad' is tot 3 januari te zien in het Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad. Met behulp van tekeningen en foto's uit de eigen collecties toont de presentatie hoe Lely stad er ooit uit moest uitzien. Dit werd vast gelegd door een aantal bekende fotografen uit de beginjaren van Lelystad, zoals Henk Hutten van het Lelystadsblad en de onlangs overleden Jaap Potuyt, fotograaf bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. 'Lelystad ideale stad' brengt u terug naar een tijd vol optimisme en vooruitgang! Heemschut Flevoland, die in het Nieuw Land Erfgoedcentrum vergadert, is uiter aard blij met de aandacht voor de oorsprong van Lelystad en hoopt dat dit tot meer waar dering zal leiden bij inwoners en bestuurders. Meer informatie op www.nieuwlanderfgoed.nl en www.flevolandsgeheugen.nl Henk Pruntel De loopbrug bij het Brugplein tijdens de opening op 11 juli 1969. DRENTHE Coevorden - Heemschut Drenthe steunt Johan Kranenborg uit Coevorden in zijn verzet tegen de bouw van een stalen trap in de vesting Coe vorden. De trap van een meter breed, zeven meter lang en vijf meter hoog leidt vanuit de Smidsteeg naar de achterkant van een woning boven een winkel aan de Sallandsestraat. De winkeleigenaresse zegt de ruimte niet te kun nen missen om de trap inpandig naar de ver dieping te laten lopen. Burgemeester en wet houders van Coevorden willen wel vergunning geven omdat de Smidsteeg 'maar een achter- afstraatje' is. Heemschut Drenthe is het daar niet mee eens. Architect Pieter Brink, voorzitter van de technische commissie van Heemschut Drenthe, vindt dat de steeg wel degelijk onder deel is van de historische vestingstructuur. Heemschut wil daarom ook de ontsierende vuilcontainers uit de steeg hebben. Bezoekers van de vesting kunnen de stalen trap en con tainers zien vanuit de Sallandsestraat en Kerk straat. Pieter Brink vindt bovendien dat parti culieren niet steeds meer openbare ruimte in de steeg in bezit moeten nemen. 'Dan is het einde zoek.' Theo Wortel Inkijk in de Smidsteeg. 18 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 18