Tegelpatronen Peter Struycken Twee monumenten rijker NOORD-BRABANT Breda - Het naoorlogse station van Breda (1970), ontworpen door J. Bak, ook de archi tect van de stations in Tilburg en Eindhoven, heeft plaatsgemaakt voor een nieuw sta tion. Voor de nog aanwezige kiosken en tun nel in tegelpatroon van Peter Struycken wordt behoud nagestreefd. Inwoners van Breda hebben bij de gemeente gepleit deze werken te behouden. Heemschut Noord-Brabant is benaderd om mee te lobbyen voor behoud. Contact werd gezocht met beel dend kunstenaar Struycken. In eerste instantie zag hij behoud niet zitten, aangezien de kunst werken uit de context van het oude gebouw zijn gehaald. Na gesprekken tussen NS, gemeente en de architect werd ook Struycken zelf weer enthousiast voor behoud. De polychrome tegel patronen zijn destijds met de computer ontwor pen. Dit was toen een noviteit. Het plan is nu de oude tunnel te behouden en op perron 7/8 een glasplaat te leggen waardoor er een kijkgat ontstaat. Treinreizigers kunnen dan naar bene den kijken en de oude tunnel zien liggen. Dit plan wordt nu verder uitgewerkt. Verder wordt nog bekeken of een van de kiosken bewaard kan blijven. Zo is het station van Breda nieuw, maar wordt er een herinnering aan het oude station bewaard. Stefan Swe/jen en M/r/am van den Dries AMSTERDAM De Sacramentskerk kort na de bouw. Amsterdam - Mede dankzij de inzet van Heem schut Amsterdam zijn in de afgelopen tijd twee belangrijke gebouwen uit de naoorlogse peri ode aangewezen tot gemeentelijk monument. Het betreft de Sacramentskerk in Noord en het Turmacgebouw in Zuid. De Sacramentskerk, een prachtig traditionalistisch kerkgebouw uit de vijftiger jaren, is al vele jaren een zorgen kindje. Enkele jaren geleden is de kerk verkocht voor de sloop. Als gevolg van de crisis kwam het niet tot een snelle uitvoering. Na jarenlang overleg met onder andere Heemschut heeft het stadsdeel in de zomer van 2015 toch besloten om het gebouw te beschermen en in te zetten op herbestemming. De pastorie mag in de toe komst wel gesloopt worden voor woningbouw. Dit vindt Heemschut aanvaardbaar. Het Turmacgebouw in Zuid zal dankzij de sinds enige tijd definitieve monumentenstatus niet verdwijnen voor nieuwbouw. Heemschut Amsterdam hoopt dat de eigenaar een nieuw plan maakt waarin het gebouw zorgvuldig zal worden ingepast. Norman Vervat Een van de kiosken op station Breda. december 2015 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 17