HEEMSCHUT f I Verzet tegen sloop Bellevue Instandhouding kloosterdorp actief NOORD-HOLLAND Purmerend - Plannen om in Purmerend het in 1864 gebouwde voormalige hotel Bellevue te slopen stuit op breed verzet. Heemschut Noord-Holland sluit zich aan bij het Cuypers- genootschap en de Vereniging Historisch Pur merend, die de gemeente hebben gevraagd het gebouw op de monumentenlijst te plaat sen, samen met het ernaast gelegen gebouw De Amsterdamsche Poort. Het laatste werd eveneens als etablissement in dezelfde periode gebouwd. Bellevue was herberg, stalhouderij en logementen uiteindelijk Chinees restaurant. Woningcorporatie Intermaris is eigenaar en wil het laten slopen zodat er een zes verdiepin gen hoog appartementencomplex op die plek kan verrijzen. De organisaties die het gebouw willen redden zijn een steun in de rug van de ruim 1200 Purmerenders, die eind augustus de online petitie voor behoud van het pand hadden ondertekend. Bellevue staat aan het recent opgeknapte Tramplein, waar het tram station nu de bussen accommodeert. Het is de entree van de stad en Bellevue en het co cö Hotel Bellevue. belendende De Amsterdamsche Poort heb ben ondanks aanpassingen de karakteristieke uitstraling van strak negentiende-eeuws wit gepleisterd panden behouden. Het ensemble is van grote stedenbouwkundige en cultuur historische waarde voor Purmerend, vindt ook Heemschut Noord-Holland. Peter Schat LIMBURG Steyl - De provincie Limburg telt een groot aan tal kloosters. De sterke terugloop van het aan tal kloosterlingen maakt de toekomst van de kloostercomplexen onzeker. Instandhoudingen passende vormen van hergebruik vergen grote zorg en aandacht. In het laatste kwart van de negentiende eeuw verhuisden tal van Duitse kloosters van Pruisen naar plaatsen aan de oostgrens van Limburg. Het was een gevolg van de maatregelen die kanselier Otto von Bismarck in de zogenaamde Kulturkampf trof om de Rooms-katholieke kerk in Duitsland aan banden te leggen. Het bijzon dere kloosterdorp Steyl ten zuiden van de stad Venlo dankt er zijn bestaan aan. In Steyl, een oude handelsvestiging op een zandduin langs de Maas, stichtte in 1875 de Duitse geeste lijke Arnold Janssen een missionaire beweging. Ze omvatte uiteindelijk drie kloosterorden met duizenden leden over de gehele wereld. Steyl is nog steeds het centrum van een van de groot ste congregaties in de Rooms-katholieke kerk. Het complex bestaat uit verschillende kloos ters, een kerkgebouw dat een onder-en een bovenkerk omvat, talloze werkplaatsen en een missiemuseum. Het gehele complex werd kort na de stichting in 1875 gerealiseerd. Het bijzondere karakter van het gehele complex is erkend door de aanwijzing als beschermd dorpsgezicht in 1988. Er loopt thans een pro ject om op basis van de geschiedenis en het bijzondere karakter van Steyl te bewerkstelligen dat het complex in stand gehouden en gebruikt wordt, door toevoegen van passende nieuwe functies en versterking van functies die gericht zijn op het historische karakter. Zie: www.duurzamemonumenten.com/ bedrijvengids/missionarissen-van-steyl.nl Uiteraard juicht Heemschut Limburg dit initia tief toe. Hans Vermeer Aanzicht van het kloosterdorp Steijl. iipgMi 16 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 16