HEEMSCHUT f I Aardbevingen actief GRONINGEN Het onderwerp Aardbevingen komt al vele jaren bij elke vergadering van de commissie Gronin gen ter tafel en neemt een groot deel van onze tijd in beslag. De aardgaswinning met de bijbe horende aardbevingen is dan ook een veelkop pig monster waar bestuurlijke fijnproevers hun tanden op stuk kunnen bijten. Heemschut ziet het als een belangrijke taak om bij te dragen aan de bewustwording van de gevaren voor het erfgoed bij alle lagen van de samenleving. Zo heeft Heemschut Groningen zich laten verte genwoordigen bij de dialoogtafel, een overigens tandeloos gremium. Momenteel richten wij ons op de gemeentes met de boodschap dat het van belang is om gemeentelijke monumenten en karakteristieke panden aan te wijzen. De NAM zal alleen herstel van panden met een monumentenstatus willen subsidiëren. Pan den zonder status kunnen dus afgebroken en vervangen worden. Het schokkende is dat veel gemeentes in het gebied helemaal geen lijst met gemeentelijke monumenten hebben. Soms willen ze dit niet wegens protesten uit de agra rische sector en soms ook wordt het belang er niet van ingezien. Maar veel gemeentes wach ten ook op de startnotitie van Hans Alders, Nationaal Coördinator Groningen; de notitie is al sinds juli klaar maar wordt om onduidelijke redenen niet vrij gegeven. De afwezigheid van een gemeentelijke monumentenlijst heeft als gevolg dat huiseigenaren straks aan het kort ste eind zullen trekken wanneer het Centrum Veilig Wonen moet beslissen tussen restauratie of sloop of tussen inzet van deskundige res tauratoren en 'allround' aannemers. Ondes kundig uitgevoerde herstelwerkzaamheden aan monumenten zijn al waargenomen. De afwe zigheid van een gemeentelijke monumentenlijst pakt dus zowel financieel als materieel slecht uit voor mensen die in een bijzonder pand wonen. Wij roepen bewoners in Groningen op om politici ertoe aan te zetten met spoed een gemeentelijke lijst te maken. Want Heemschut Groningen is er niet gerust op dat het wel goed komt. Gijsbert Boekschoten Wilkemaheerd in Startenhuizen gebouwd in 1821. Voor zover bekend heeft dit pand geen monumentale status. 14 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 14