Oplopende discussies ambitie van de gemeenten uit. Dit was vroe ger niet anders dan nu. In dit opzicht ver schillen raadhuizen ook van kerken: raad huizen behoren aan de gehele gemeente, aan iedere inwoner. Kerkbouwen daaren tegen behoren aan die ene denominatie voor en door wie de kerk is gebouwd en dus maar aan een deel van de gemeente. Het is dan ook begrijpelijk en logisch dat wanneer een raadhuis gesloopt dreigt te worden de lokale gemoederen hoog kun nen oplopen, zoals recentelijk nog het geval was in Almelo, het Limburgse Wanssum en het Gelderse Ochten. Maar ook herbestem mingen kunnen zeer gevoelig liggen, zoals blijkt in het Friese Bolsward. Als gevolg van de integratie van deze stad in de fusiege meente Südwest Fryslan (hierin zijn zes van de Friese elf steden en 68 dorpen samen gevoegd) in 2011 is dit eeuwenoude stad huiscomplex als bestuurlijk centrum buiten werking gesteld. Hiermee is een eind geko men aan het gebruik van de locatie als stad huis, een ruim vijf eeuwen oude functie op dezelfde plek. Want dit inmiddels voorma lige stadhuis uit 1614-1617 is gebouwd op de plaats van het oude raadhuis uit 1474. Zoals ook in zo vele andere gemeenten, kenmerkt het Bolswardse stadhuis zich door de centrale ligging in de stad, het bouwvo lume, de gevels en de monumentale toe gangspartij. Samen met enkele kerktorens bepaalt de monumentale stadhuistoren de skyline van de stad. Van grote afstand is het Bolswardse stadhuis voor iedereen zichtbaar en herkenbaar als centrum van de macht en centrum van bestuurlijke continuï teit en stabiliteit. Maar deze laatste functies heeft dit voormalige stadhuis niet meer. Dat de herbestemming lokaal vele gemoederen losmaakt is dan ook begrijpelijk. De kwa liteit van het interieur van dit stadhuis is uitzonderlijk hoog en zeer karakteristiek. In de raadzaal bevinden zich verschillende rijk gedecoreerde elementen die allemaal nog uit de bouwtijd dateren: een serie gebeeld houwde consoles, muurkasten, een unieke schouw en een spectaculaire eveneens door de kistenmaker Jacob Gysberts gemaakte eikenhouten toegangsportaal, waarop - als een twee-eenheid - de serie van vier tin nen stadswijnkannen uit het begin van de zeventiende eeuw zijn geplaatst. Maar ook diverse andere zaken elders in dit pand hebben een hoge erfgoedwaarde, waaron der de secretariskast en het grote maniëris tische schilderij met de voorstelling van het Salomonsoordeel. In het stadhuis van Bolsward worden, zoals in vele anderen stadhuizen, de kwaliteiten van het exterieur aan de binnenzijde geëve naard of zelfs overtroffen. Fenomenaal is bijvoorbeeld de kwaliteit van de interieurs van de stadhuizen van 's-Hertogenbosch, Weesp, Rotterdam en Hilversum, om er enkele te noemen. Maar er zijn er nog veel meer. In al deze locaties evenaart de kwali teit van de binnenafwerking en meubilering de architectuur aan de buitenzijde. Dit is ook het geval in het middeleeuwse stadhuis van Gouda. Door de enorme icoon- waarde van het exterieur is dit stadhuis uit gegroeid tot een van de meest karakteris tieke gebouwen van ons land. Het geniet als KLM-huisje, kerstdecoratie en kalender plaat een enorme internationale reputatie. Het interieur is weliswaar niet middeleeuws, maar een combinatie van elementen uit de bouwtijd en alle hierop volgende eeuwen. De laat 17de-eeuwse marmeren boven deurstukken in zowel het zogeheten bene den- en bovenplein zijn van de allerhoogste kwaliteit, net zoals de Delftse wandtapijten uit 1642, de monumentale schouwpartijen met geschilderde schoorsteenstukken, het 20ste-eeuwse metaalwerk, glas-in-lood vensters, verlichtingsornamenten en het historisch meubilair. Dit interieurensem ble is van grote waarde, niet alleen vanuit documentaire- en symboolwaarde, maar ook vanuit esthetisch oogpunt. Vanuit tal loze waarderingscriteria scoort het Goudse raadhuisinterieur buitengewoon hoog. Dat de historische stadhuisfunctie feitelijk in 2012 is weggevallen na de opening van het nieuwe stadhuis (genaamd 'Huis van de Stad', ontwerp Soeters Van Eldonk architec- Kent u een bijzonder raadhuis dat leeg is komen te staan en maakt u zich zorgen over de toekomst van dat gebouw? Meldt het ons via info@heemschut.nl ten) is hierdoor des te meer te betreuren. Niet langer is het imposante bouwwerk op de Markt in het Goudse stadshart het middelpunt van politieke en bestuurlijke continuïteit. Het wordt tegenwoordig geëx ploiteerd als 'Het Oude Stadhuys Gouda' en is te huur als huwelijkslocatie en plek voor bedrijfsfeesten, congressen, seminars, ver gaderingen, netwerkbijeenkomsten en pro ductlanceringen. We kunnen alleen maar hopen dat deze herbestemming ook een duurzame oplossing is en zal bijdragen dat het ook de komende eeuwen zal mogen blij ven bestaan. Eloy Koldeweij is specialist interieurs bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De vroeg l^-eeuwse raadzaal in het stad huis van Naarden. december 2015 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 13