De daling zet door Zorgen om herbestemming Raadzaal in het stadhuis van Gouda met de wandtapijten uit 1642 geweven in het atelier van David Rufeiaer te Gouda. Anno 2015 is het proces van gemeentelijke fusies immers nog altijd volop gaande. Per 1 januari 2016 zal Nederland als gevolg van twee fusies twee nieuwe gemeenten rijker zijn: Gooise Meren en Edam-Volen- dam. Gelijktijdig daalt hiermee het aantal gemeenten en zal ons land ook een aan tal raadhuizen armer worden. Gemeente lijke fusies gaan immers steevast gepaard met concentratie en herhuisvesting van de gemeentelijke ambtenaren. In de gemeente Gooise Meren zal het ambtenarenapparaat geconcentreerd worden in het raadhuis van Bussum uit 1961 naar ontwerp van C. Wegener Sleeswijk en S. Wichers, een karakteristiek gebouw uit de wederopbouw periode. Voor de raadhuizen van de andere twee fusiegemeenten Muiden en Naarden zal een andere bestemming gezocht moe ten worden. Het pand in Muiden is pas enkele decennia oud, in Naarden daarente gen dateert het raadhuis uit 1601 en heeft een hoge monumentale waarde. In verschil lende vertrekken hangen hier vroeg 17de- eeuwse schilderijen met iconografische voorstellingen die direct gerelateerd zijn aan de stadhuisfunctie. Hiernaast bevat het een magnifieke raadzaal met een eiken betim mering, banken en een balie uit de bouw tijd. Hoe zal de toekomst er uitzien voor dit monumentale pand? Zal het net zoals het 18de-eeuwse stadhuis van Edam gemuse- aliseerd worden? Geleidelijk maar gestaag daalt het aantal Nederlandse gemeenten en in het kielzog daarvan het aantal raadhuizen dat als zoda nig in gebruik is. Telde ons land in 1851 nog 1209 gemeentes, vijftig jaar later was dit aantal ruim gehalveerd tot 537 stuks. Op 1 januari 2007 was dit aantal verder afgenomen tot 443 stuks. Hiermee is de inkrimping van het aantal gemeenten nog zeker niet ten einde: op 1 januari 2014 was het aantal gemeenten met nog eens 10% gereduceerd tot 403, welk aantal een jaar later onder de magische grens van 400 is gezakt tot 397 gemeenten. Met nog ver schillende fusies in het vooruitzicht zal het aantal gemeenten en daarmee het aantal raadhuizen de komende jaren nog fors ver der zakken. Een helder overzicht van de ontwikkelingen op dit terrein is te vinden op de websites van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de wikipedia-bladzijde: 'Gemeentelijke herindeling in Nederland'. Ook al is er in de pers betrekkelijk weinig aandacht voor de gevolgen voor de his torische raadhuizen van de vele fusiege meenten, binnen Heemschut is dit zeker niet onopgemerkt gebleven. Al vele tien tallen keren heeft de vereniging zich sterk gemaakt voor het belang van (voormalige) historische raadhuizen: van Aardenburg tot 't Zand en van Graft tot Almelo. Inmiddels beperkt de sluiting en het verdwij nen van de raadhuizen zich niet meer tot de kleinere dorpen. Het fusieproces raakt tegenwoordig naast vele al eerder gecre- eerde fusiegemeenten ook diverse klei nere en middelgrote steden met als directe gevolg de sluiting en herbestemming van talloze raadhuizen. Procentueel is het totale aantal sluitingen intussen beduidend groter dan bij de kerken, maar over raadhuizen maakt de publieke opinie zich minder druk. Niet alleen vanuit het algemene erfgoed- belang is de ontmanteling van deze raad huizen te betreuren, maar zeker ook vanuit kunst-, architectuur- en interieurhistorisch oogpunt. Immers raadhuizen behoren tot de best gedocumenteerde gebouwtypes van ons land. Een uitzondering daargelaten, bevinden zich in de gemeentelijke archieven de documentatie en rekeningen voor zowel het gebouw als de aankleding en inrichting ervan. Dit uiteraard als verantwoording voor de besteding van publieke gelden. Een ander aspect is dat raadhuizen veel meer zijn én altijd veel meer waren dan lou ter alleen een bestuurlijk centrum. Het zijn ook uitingen van lokale trots en identiteit, van zelfbewustzijn. Raadhuizen stralen de Verloop aantal gemeenten. 1200 1000 I I Hllllll 1851 1900 1960 1970 1980 1990 2000 2013 Bron: CBS en J. Oppenheim, Het Nederlandsche gemeenterecht, Haarlem 1906, blz. 27 12 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 12