Verschijningsvormen De periode 1890-1913 De periode 1900-1924 De periode 1924-1940 De periode 1945-1960 De periode 1960-1968 Besluit gedam (1902) en Leeuwarden (1905) was dit het geval. De deur naar de dienstwo ning van de school in Appingedam bevond zich aan de voorkant van het gebouw en de hoofdingang van de ambachtsschool in de zijgevel. De conciërgewoning van de ambachtsschool in Leeuwarden bevond zich bij de hoofdentree. De nog bestaande scholen van Leiden (1892) en Edam (1932) hebben een volledig geïntegreerde dienst woning. De meeste dienstwoningen hadden een afzonderlijk ingang. De eerste ambachtsscholen waren typolo gisch niet goed als zodanig te herkennen. Van buiten leken ze op andere scholen en ze bestonden uit twee bouwlagen met een kap. Aan de uiteinden van de vaak lange voorgevels bevonden zich dwarsvleugels. Hier zaten de tekenzalen en praktijkloka len. Het trappenhuis bevond zich meestal in het midden, tegenover de ingang en tegen de achtergevel. Tot 1905 is dit type veel gebouwd. Nog bestaande voorbeelden bevinden zich in Arnhem (1895), Zwolle (1899) en Alkmaar (1913). Na 1900 ontstond er steeds meer verschil tussen het hoofdgebouw en de praktijkvleu gel. Hettweelaags hoofdgebouw werd com pacter en blokvormig, terwijl aan de ach terkant van het complex zich de vaak twee verdiepingen tellende en lange praktijkvleu gels bevonden. Vanwege de representatieve functie van het hoofdgebouw aan de straat had alleen dit deel een kap, soms voorzien van torentjes. De praktijklokalen waren vanaf de weg veel minder zichtbaar en had den een plat dak. Bestaande voorbeelden van dit type zijn de ambachtsscholen van Heerenveen (1910) en Meppel (1919). Vanaf 1924 vindt in de ontwikkeling weer een verandering plaats. Het functionalisme krijgt steeds meer invloed en het verschil tussen hoofdgebouw en praktijkvleugel ver- Ambachtsschool te Zwolle, 1934. dwijnt. Begin jaren dertig worden de over gangsvormen zichtbaar. Het betreft onder andere de nog bestaande ambachtsschool in Goes uit 1924, gebouwd in zakelijk expressionistische stijl. Een ander voor beeld is de gesloopte nijverheidsschool in Velsen uit 1932. Dit gebouw had een drielaags hoofdgebouw met kap in Amster damse School stijl en een éénlaags prak tijkgedeelte in functionalistische stijl. Een gebouw met drie bouwlagen en het gebruik van stalen ramen was kenmerkend in deze periode. Scholen met één kap (Gouda, 1932) en platte daken (Zwolle, 1934) wer den tegelijkertijd ontworpen. Onder invloed van de Delftse School werd de vormgeving van ambachtsscholen na de Tweede Wereldoorlog traditioneler. Grof weg bestaan er twee hoofdvormen. Voor de kleinere regionale scholen betreft het een hoofdbouw uit twee bouwlagen met kap en praktijklokalen op de begane grond met een kap voorzien van lichtstraten of sheddaken. In de grotere steden heeft het hoofdgebouw veelal drie bouwlagen, al dan niet met kap. Ook veranderingen in het onderwijspro gramma worden zichtbaar, bijvoorbeeld door de toevoeging van gymnastieklokalen. De scholen breidden vanaf de jaren '70 dan ook veelvuldig uit. Vanaf 1960 komt de losstaande paviljoen- bouw steeds meer op. Het hoofdgebouw bestaande uit drie of vier bouwlagen staat midden op het perceel. Hierdoor ontstaat meer ruimte voor groen en of een voorplein. De éénlaags praktijklokalen werden rond het hoofdgebouw geplaatst. Bij herbestemming van voormalige amba chtsscholen zou meer aandacht moeten zijn voor de onderwijskundige geschiedenis en ontwikkeling en het opvallende onderscheid tussen theorie- en praktijklokalen. Ook zou bij het bepalen van cultuurhistorische waar den meer aandacht mogen zijn voor latere uitbreidingen en niet alleen voor het oor spronkelijke representatieve hoofdgebouw aan de straatkant. Daarbij moet de bijbeho rende dienstwoning niet vergeten worden. Verder zou een representatieve doorsnede van niet beschermde scholen alsnog een monumentenstatus moeten krijgen. Hierbij moet worden gekeken naar de regionale en landelijke spreiding, een opgave voor monu mentenzorg op nationaal niveau. Maarten de Graad is zelfstandig bouw- historicus en architectuurfotograaf. Ambachtsschool te Leeuwarden, 1959. september 2015 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 9