Een klokkenstoel, een kerk en de visafslag. Dat zijn de slechts drie rijksmonumenten die volgens het Rijksmonumentenregister in Volendam wettelijk zijn beschermd. De ove rige gebouwen in de door toeristen meest bezochte vissersplaats van Nederland zijn vogelvrij. Zo ook het unieke interieur van Art Hotel Spaander. Meer dan honderd jaar geleden kwamen kunstenaars uit Nederland, Europa en Amerika met de stoomtram naar het vis sersdorp. Zij betaalden hun verblijf soms in ruil voor een schilderij. Die collectie is uniek en nog steeds een trekker om in Spaander even uit te rusten en bijvoorbeeld te genie ten van de overheerlijke vissoep. Vanwege de bijzondere combinatie van interieur en kunst zou het ensemble, te weten de her berg en een groot deel van de collectie schilderijen, aangewezen moeten worden als monument. Het is niet zo dat dit bij zondere monument bedreigd wordt, want Spaander koestert zijn erfgoed. Maar het is wel vreemd dat het ensemble nooit werd voorgedragen voorde Rijksmonumentenlijst. De nieuwe Erfgoedwet maakt een meer integrale aanpak van erfgoedbehoud moge lijk. Dankzij moties en amendementen van verschillende politieke partijen, onder meer dankzij de lobby van Heemschut, komt er nu een register van waardevolle interieurs. Het is de eerste stap naar erkenning door de rijksoverheid van de combinatie van bouwwerken en zogenaamde niet-nagel- vaste onderdelen. Want we moeten er niet aan denken, dat door welke omstandigheid dan ook, deze voor Nederland unieke kunst collectie uiteen zou vallen of verdwijnen uit Volendams hotel Spaander. september 2015 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 5