Handhaving; wat doet de gemeente? Handhaving gevraagd Reeuwijk, Boerderij Oukoopsedijk 10 Peter Neukirchen Midden in de polder staat aan de smalle Oukoopsedijk een van de oudste boerde rijen van Reeuwijk. De boerderij dateert uit de 17de eeuw en staat nu al weer onge veer tien jaar leeg. De bouwkundige staat is slecht, maar die slechte staat heeft de voormalige gemeente Reeuwijk er in 2007 niet van weerhouden om het pand als gemeentelijk monument aan te wijzen. Vol gens Heemschut Zuid-Holland terecht. De boerderij en hooiberg vormen een prachtig ensemble, wat vooral opvalt indien men komende uit Oukoop naar de boerderij rijdt. Pogingen om de boerderij te restaureren of te reconstrueren zijn tot nu toe op niets uit gelopen. In 2012 kreeg de gemeente Bode- graven-Reeuwijk het verzoek de boerderij van de monumentenlijst te halen. Herstel van de boerderij zou financieel niet haalbaar zijn. Ook niet in combinatie met de bouw van twee nieuwe woningen nabij de boerde rij. De gemeente wilde meewerken aan een nieuw plan, waarbij de boerderij gesloopt zou worden. Het college van B&W besloot daarom in januari 2013 tot beëindiging van de gemeentelijke monumentenstatus, ove rigens tegen het advies in van de gemeen telijke erfgoed commissie. Tegen dit besluit van B&W hebben diverse organisaties, waaronder Heemschut, een bezwaarschrift ingediend. Heemschut was met de erfgoedcommissie van mening dat de slechte bouwkundige staat van de boer derij en de daarmee verband houdende hoge herstelkosten, geen argument kunnen zijn voor het intrekken van de gemeentelijke monumentenstatus. Volgens Heemschut was het besluit van B&W ook niet in over eenstemming met de uitgangspunten van de eigen, door de gemeenteraad vastge stelde Kadernota Erfgoed. Ook de Commissie Bezwaarschriften had kritiek op het besluit van B&W, omdat dat gebaseerd was op argumenten die geen betrekking hebben op de monumentale waarde van de boerderij. En het was ook niet duidelijk aangegeven waarom werd afgeweken van het advies van de erfgoed commissie. Zij adviseerde in juli 2013 de bezwaarschriften gegrond te verklaren en het bestreden besluit te herzien, omdat het in strijd was met het zorgvuldigheids- en motiveringsbeginsel. Toen werd het stil. In juli 2014 liet B&W desgevraagd weten dat het om een complex vraagstuk gaat en dat zij het advies van de Commissie Bezwaarschriften nog in beraad had. Duidelijk is dat B&W zich niet goed raad weet met de situatie. Intussen raakt de boerderij steeds meer in verval. De vraag blijft waarom de gemeente in het kader van handhaving niets heeft gedaan; kennelijk zelfs richting de eigenaar geen actie heeft ondernomen tot het adequaat wind- en waterdicht houden van de boerderij. Na een reminder in mei 2015 bleek dat B&W er nog steeds niet uit was. Wel kwam er een uitnodiging voor een vrijblijvend over leg begin juli 2015, met alle bezwaarma- kende partijen en de eigenaar om te bezien welke ontwikkeling op Oukoopsedijk 10 nog mogelijk is. Heemschut zal uiteraard van die uitnodiging gebruik maken. Hoe dan ook, voor Heemschut staat voorop dat alles in het werk moet worden gesteld om de boer derij van de sloop te redden. Gebrek aan onderhoud mag niet beloond worden met verlies van een monumentenstatus.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 44