Erfgoednieuws Positief effect restauratie monumenten Gemeenten met erfgoed doen het beter Cultural Heritage Counts for Europe Erfgoed in Europa in de 21ste eeuw OZZ5Z ERFGOED ECORYS Evaluatie Restauratiefondsplus-hypotheek Definitieve rapportage - Nulmeting Op 16 april presenteerde het Nationaal Res tauratiefonds tijdens de Restauratiebeurs in Den Bosch de conclusies van het eerste deel van het meerjarig-onderzoek naar de financiering van herbestemmingsprojecten. Minister Bussemaker van OC&W gaf voor dit onderzoek opdracht aan onderzoeksbureau Ecorys. Restauratie en herbestemming van monumenten hebben een positief effect op financieel, economisch en maatschappelijk vlak, zo luidt de uitkomst. De waarde van het monument stijgt, de aantrekkelijkheid van de omgeving wordt groter en de werk gelegenheid neemt toe. De Atlas voor gemeenten wordt jaarlijks uit gebracht en staat dit jaar in het teken van Erfgoed. Tijdens de presentatie in Dordrecht op 27 mei werd door onderzoeker Gerard Marlet toegelicht, dat steden met erfgoed het beter doen dan andere gemeenten. Zoals bij het onderzoek van bureau Ecorys is de uitkomst dat erfgoed bijdraagt aan waardeontwikkeling van woningen, zorgt voor een beter leefklimaat en stimulerend is voor economische ontwikkelingen. De Atlas vergelijkt de vijftig grootste gemeenten van ons land op tal van punten. Meer informatie en de bestelmogelijkheid is te vinden op www.atlasvoorgemeenten.nl a In Oslo is tijdens de General Assembly van onze Europese zusterorganisatie Europa Nostra een indrukwekkend rapport Cultural Heritage Counts for Europe gepresenteerd. Het rapport is het resultaat van een uitgebreid onderzoeksprogramma van verschillende instituten in Europa. Ook dit rapport toont het belang aan van erfgoed voor onze (Europese) samenleving op tal van gebieden. Meer informatie op de website www. encatc. org/culturalheritagecountsforeurope m Smotste gemeenten waa» Van Vvl Nederland- gemeenten op 50 punten vergeleken De Europese erfgoedministers hebben in het Belgische Namen een verklaring aange nomen over cultureel erfgoed in de 21ste eeuw. Hiermee streven de vijftig landen, die lid zijn van het Cultuurverdrag van de Raad van Europa, naar een gemeenschappelijke strategie voor het erfgoed. Bij de ministersconferentie op 24 april in Namen sprak de directeur-generaal voor Cultuur en Media, Marjan Hammersma, namens Nederland haar steun uit voor de verklaring en voor het belang van cultureel erfgoed voor de samenleving. Nederland zet in op de verbinding van erfgoed met zijn omgeving, erfgoededucatie, samenwerking bij digitalisering en evidence based beleid. In haar reactie verwees de directeur-gene raal naar de Verklaring van Amsterdam die in 1975 aangenomen werd. Dat was een keerpunt voor het behoud van cultureel erf goed bij het verder ontwikkelen van onze steden en leefomgeving. De Verklaring van Namen luidt voluit Cultureel erfgoed in de 21ste eeuw om beter samen te leven. Naar een gemeen schappelijke strategie voor Europa. De nieuwe strategie zal in 2016 ontwikkeld zijn door de vijftig landen die aangesloten zijn bij het Cultuurverdrag van de Raad van Europa. Het moet leiden tot één verhaal dat de betrokkenheid bij het cultureel erfgoed vergroot, evenals tot een verhoging van de kwaliteit van de leefomgeving. 42 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 42