Norman Vervat Slechts weinig architecten is het gegeven om het aanzicht van een stad dusdanig te bepalen als Willem Marinus Dudok (1884- 1974). In 1915 trekt het gemeentebestuur Van Hilversum Dudok aan om de groei van de stad vorm te geven. Tot 1965 heeft hij zich ingezet om van het rommelige brink dorp Hilversum een stad te maken die nu internationaal bekend staat vanwege de bij zondere architectuur en stedenbouw. Voor Dudok was de stad net als het men selijk lichaam een organisch geheel, waar bij tussen de delen een logisch verband bestaat. De stad moest harmonisch en op controleerbare wijze worden ontwikkeld en deze uitgangspunten heeft hij in Hilversum toegepast. Opvallend daarbij is de verwe venheid van stad en natuur. Dudok werkte vanaf het begin aan een uitbreidingsplan, dat uiteindelijk een beëindigingsplan werd. Doel werd om de groei te combineren met het behoud van de omringende natuur. Daarbij probeerde hij de natuur de stad in te trekken. Voor de nieuwe wijken aan de randen van Hilversum schiep hij groene vingers: straten als de Bosdrift, Eemnes- serweg en Lorentzweg werden voorzien van grote groene middenbermen. Dudok wilde dat de omringende heidevelden via deze zichtassen vanuit de bebouwde kom beleef- baar werden. De bebouwing is naar ontwerp van Dudok en ook andere architecten opge trokken in traditionele materialen. Kenmer kend zijn de verzorgde bakstenen gevels en de veelal rode pannendaken. Anno 2015 viert Hilversum dat de steden bouwkundige ambachtsman Dudok 100 jaar geleden naar Hilversum kwam. Opnieuw een bevestiging van de kwaliteiten van het werk van Dudok werd in maart 2015 afgege ven. Toen werden namelijk twee belangrijke tuinwijken van Dudok aangewezen als rijks beschermd stadsgezicht. Hierdoor blijven de door Dudok gecreëerde kwaliteiten voor de toekomst behouden en kunnen deze wij ken nieuwe generaties blijven inspireren tot een zorgvuldige stedenbouw. september 2015 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 41