Warm pleidooi Razend enthousiast De winnaar van de Ton Kootpenning hield in het mooie Kasteel Museum Sypesteyn bovendien een warm pleidooi voor steun aan de Open Monumentendagen, die momenteel in zwaar weer verkeren. Dat zelfde deed hij voor het behoud van het specifiek beschermen van stads- en dorps gezichten: 'Vecht voor het behoud van die term. Kijk maar eens hoe trots bestuurders en burgers zijn als hun stad of dorp wordt aangewezen. Dat enthousiasme is nodig voor het behoud van waardevol erfgoed.' In zijn laudatio sprak Frans Brugman, voor zitter van Fleemschut Noord-Flolland, met recht van een niet aflatende inzet voor het behoud van ons erfgoed. Dat 'niet aflatend' kunnen we letterlijk nemen. Van Vollen hoven heeft weliswaar afscheid genomen als voorzitter van het NRF, maar hij is niet van plan om te stoppen met zijn werk als beschermer van monumenten. De toeken ning van de Ton Kootpenning ziet hij vooral als een extra stimulans daarvoor. Het station van Sint Gerlach kreeg dit jaar zelfs de Pieter van Vollenhovenprijs voor herbestemming. Het Huis van Bewaring in Almelo kreeg die prijs vorig jaar al. Van Vollenhoven noemde daarnaast het Fort Beemster, inmiddels een wellnessresort, Van Vollenhoven toont trots de Ton Kootpenning. Midden Frans Brugman, rechts de heer Smit, burgemeester van Wijdemeren. De uitreiking van de Ton Kootpenning in kasteel Sypesteyn in Loosdrecht, begin juni. in de erfgoedwereld. Van dat particulier ini tiatief kan de groene sector wel wat meer gebruiken. Een buitenstaander dus, maar wel een bui tenstaander die, alweer naar eigen zeggen, 'razend enthousiast' is geworden voor het behoud van erfgoed en dan met name voor het zoeken naar zinvolle bestemmingen voor waardevolle gebouwen. Hij gaf een paar voorbeelden van eigenaren van monumen tale panden die een goede herbestemming hadden gevonden en daarmee een bedreigd pand wisten te redden. In het voormalige Huis van Bewaring van Almelo is nu een bed breakfast gevestigd, waar zelfs ex-gedeti- neerden uit datzelfde Huis een nachtje zijn komen slapen. Het houten station van het Limburgse Sint Gerlach uit 1903, is sinds kort in gebruik als vakantiehuis. als voorbeeld van een goede herbestem ming: 'Achter al die herbestemmingen zitten steeds mensen die de schouders eronder zetten. Daar gaat kracht van uit.' september 2015 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 39