Ton Kootpenning voor professor mr. Pieter van Vollenhoven 'Een extra stimulans om door te gaan met mijn werk voor herbestemming' Vanwege zijn niet aflatende inzet voor het behoud van het Nederlandse erfgoed ontving professor mr. Pieter van Vollenhoven tijdens een bijeenkomst in Kasteel-Museum Sypesteyn in Loosdrecht de Ton Kootpenning van Heemschut. Volgens Van Vollenhoven 'een eer en een buitengewoon emotioneel moment.' Eric Le Gras was eigenlijk mijn enige band met erfgoed'. Van Vollenhoven was daarmee een relatieve buitenstaander in erfgoedland en dat is hij ook gebleven. Het gaf hem de gelegenheid om met een frisse en vooral onafhanke lijke blik de ontwikkelingen te volgen. Zijn brede belangstelling stelde hem bovendien in staat om vergelijkingen te trekken. Zo kunnen beschermers van natuur en milieu, die hij aanduidde als 'de groene sector', en de erfgoedwereld volgens hem van elkaar leren. Van Vollenhoven, die ook een bevlo gen natuurliefhebber is, roemde vooral de betrokkenheid en het particuliere initiatief Van Vollenhoven was gedurende 27 jaar voorzitter van het Nationaal Restauratie fonds (NRF), een functie waar hij naar eigen zeggen min of meer inrolde in een periode waarin hij ook voorzitter was van de Raad voor de Verkeersveiligheid. De rol van Van Vollenhoven was niet onomstreden, onder andere vanwege de nadruk die hij legde op de onafhankelijkheid van onderzoek. Zijn voorzitterschap bij de NRF zag hij als alter natiefvoor het geval dat het mis zou gaan bij de Raad. 'Ik woonde op Paleis Het Loo, dat Van Vollenhoven tijdens zijn speech. Aankomst van de laureaat hij kasteel Sypesteyn. 38 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 38