Nieuwe ambachten in de vingers Van doek tot broek Participatiewet De winkel van Recycle. van Recycle in een integratietraject. Valster: 'het is mooi om te zien hoe trots deze gas ten zijn om in een polo met het bedrijfslogo door De Hallen te lopen. Ze voelen zich gewaardeerd en draaien mee in onze maat schappij. Dat vind ik belangrijker dan maxi male huuropbrengsten.' Ook de galerie Beeldend Gesproken die werk van kunstenaars met een psychiatri sche achtergrond tentoonstelt en verkoopt, is een zogenaamde sociale firma. Zij beta len ook een lagere huur en richten in ruil daarvoor enkele keren per jaar een exposi tie in voor de Hallen. Het sociale engagement dat de directie van De Hallen uitdraagt, trekt bijzondere orga nisaties aan. De Local Goods Store is een winkel waar lokale producten van kleine en startende Amsterdamse ondernemers worden verkocht. Het Rotterdamse Kinki Kappers is er neergestreken met haar Kinki Academy. Directeur Mark Melief was met een verkocht toen hij De Hallen voor het eerst zag. Als Rotterdammer vind ik het doodzonde dat De Hallen in Amsterdam staan', zegt hij lachend. 'Maar dit gebouw heeft zoveel karakter en uitstraling. Dat past perfect bij het uitgesproken imago van onze kapperszaken.' In de vroegere stoffeerhal waar de trams werden bekleed, zit nu de Jean School. Aan de muur hangen rollen spijkerstof in diverse blauwtinten. De opleiding is een samenwer king tussen House of Denim en het ROC. Amsterdam is een toonaangevend centrum De Jean School in Hal 5. in de denim industrie geworden. Diverse grote internationale merken zijn de afgelo pen jaren in de hoofdstad neergestreken. De Jean School speelt hier op in en levert de gespecialiseerde vakmensen waar de branche om staat te springen. Stacey Denzei Janmaat van House of Denim legt uit dat de studenten tijdens de 3-jarige opleiding het hele proces leren: 'van doek tot broek', zoals ze dat bij de Jean School noemen. 'Wij leiden bruggenbouwers op die tussen de designers en de productie in staan en van alle stappen in het proces kennis van zaken hebben.' De ligging van De Hallen vindt Janmaat fantastisch. 'Mid den in de stad hebben wij onze eigen denim wasserij. Waar kan dat? Binnenkort openen we bovendien een museum en archief. Dan kunnen we de rijke historie van dit mooie vak nog beter uitdragen.' Aan het einde van onze wandeling door het gebouw krijgt Valsters betoog een politieke boodschap: 'we hebben nu de participa tiewet waarin gemeenten verantwoorde lijk worden voor werk, jeugd en zorg. Laat renovatie, herbestemming en onderhoud van het eigen gemeentelijk vastgoed uit voeren door bouwbedrijven die structureel leerlingen opleiden. Of laat de gemeente alleen subsidie verlenen aan projecten waar minimaal 25% van het werk door leerlingen wordt gedaan. Op zo'n manier geven we een sterk signaal af dat we niet zonder nieuwe ambachtslieden kunnen. Aan de andere kant moeten we jongeren ook laten zien dat vakmanschap heel veel kansen biedt.' ledereen die een bezoekje heeft gebracht aan De Hallen, zal dat laatste zeker kunnen beamen. Leerlingen aan het werk in de Jean School van House of Denim. september 2015 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 37