tl Lokaal initiatief M 'Wij willen jonge mensen laten zien dat met je handen werken wél sexy is' Jephta Dullaart De voormalige tramremise aan het Bellamyplein in Amsterdam Oud-West opende bijna een jaar geleden haar deuren. Naast grote publiekstrekkers zoals de Foodhallen, de bibliotheek en de bioscoop, biedt het complex ook onderdak aan een sociale werkplaats en opleidingsscholen voor de 'ambachten van de 21ste eeuw'. Ondergeschoven kindje De Nieuwe Wereld Nieuwe ambachten in oude gebouwen Fietswinkel Recyce in de passage. Johan Valster, directeur van de Tramremise Ontwikkelingsmaatschappij (TROM), legt uit dat sociale betrokkenheid in het DNA van De Hallen zit: 'Jaarlijks verlaten 9.000 Amsterdamse jongeren zonder diploma hun school en zitten vervolgens thuis zonder baan. Aan de andere kant is er een tekort aan vakkundige mensen voor al het onder houd aan oude gebouwen en monumenten in de stad. Wij proberen beide behoeften bij elkaar te brengen door de restauratie en het onderhoud van de monumenten door leer lingen te laten uitvoeren.' In Amsterdam wordt er jaarlijks voor tien tallen miljoenen euro's aan restauraties uit gegeven. Maar een goed meerjarig onder houdsplan is er vaak niet: 'men restaureert voor veel geld een pand en doet vervolgens 20-30 jaar nauwelijks iets aan onderhoud, omdat daar geen budget voor is. Daarna kan men weer van voor af aan beginnen.' Onder aanvoering van architect André van Stigt en aannemer De Nijs hebben een aan tal mensen en partijen uit het veld de kop pen bij elkaar gestoken om iets aan deze situatie te doen. Een stichting is in het leven geroepen die het meerjarig onderhoud van monumentaal gemeentelijk vastgoed wil uitvoeren in een leermeester-leerling con structie. 'Werken met leerlingen kost meer tijd dan met reguliere bouwbedrijven, maar het is een noodzakelijke investering in de toekomst van ons cultureel erfgoed om goede vakmensen op te leiden. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat in De Hallen een speciale restauratie-ambachtsschool zou komen. Dat is helaas niet gelukt, maar bij de herontwikkeling van de oude tram remise hebben we veel jongeren van de renovatieopleiding ingezet. En met Ymere en Stadsherstel praten we nu om de Haarlemmerpoort door leerlingen te laten opknappen.' De crisis is hard ingeslagen in de bouwwe reld, maar Valster ziet ook positieve dingen: 'ik zie dat er ook een reinigende werking vanuit is gegaan. Jonge mensen zijn minder geld belust, kijken anders tegen geluk aan en hechten meer belang aan sociale waar den.' Ook de TROM is beïnvloed door de tijdgeest van de 'Nieuwe Wereld'. Zo betaalt Recycle, een sociale werkplaats waar fiet sen worden gerepareerd en verkocht, een lagere huur. Die lagere huur komt tot stand doordat de openbare ruimten in De Hallen worden schoongemaakt door medewerkers 36 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 36