Het afgebeelde landschap rond Schevenin- gen op het panorama Mesdag is nu nage noeg onherkenbaar. Behalve dan de zee en met als enig herkenbaar monument, Pavil joen Von Wied. Het toont het dorp in een tijd die wij ons nu niet meer kunnen voor stellen. Dat is vooral waarom dit grootste schilderdoek van Nederland zo bijzonder is. Dit voorjaar heropende het vernieuwde Panorama Mesdag. Na een periode van restauratie en verbouwing is het museum klaar om het toenemende aantal bezoekers te ontvangen. In 2014 waren dat er bijna 140.000! Het zeepanorama uit 1881 van Hendrik Willem Mesdag is het oudste pano rama ter wereld dat nog op de oorspronke lijke locatie te zien is. Het vormt het hoog tepunt van een bezoek aan het museum dat aan de kunstenaar en zijn vrouw Sien- tje Mesdag-van Houten is gewijd. De bouw van een nieuw hotel naast het museum bedreigde het gebouw en het panorama een aantal jaren geleden. Heemschut Zuid-Hol land ondernam toen actie om schade aan het monument te voorkomen. Met succes. Het eens wat sleetse gebouw is nu dankzij vele fondsen en sponsoren weer een parel voor Den Haag. Het doek werd zorgvuldig gerestaureerd en het museum is weer klaar voor de toekomst. In 2015 wordt ook het Mesdagjaar gevierd. Naast zeeschilder was Mesdag ook onder nemer, verzamelaar, organisator, mecenas en een belangrijke inspirator voor veel schil ders van de Haagse School. Sindsdien zijn de schilder Mesdag en de stad Den Haag onlosmakelijk met elkaar verbonden. Meer informatie vindt u op www.mesdagjaar.nl m september 2015 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 35