Meer jongeren bij monumenten op de steigers 'Het aanbod in soorten restauraties zal steeds breder worden' Nederland telt ongeveer 100.000 monumenten. Dagelijks zijn vele erfgoedprofessionals en vrijwilligers in touw om deze historische gebouwen voor het nageslacht te behouden. De instandhouding begint met kwalitatief en regelmatig onderhoud. Daar zijn goed opgeleide vaklieden voor nodig, maar juist hieraan dreigt een nijpend tekort te ontstaan. Jephta Dullaart Vijf voor twaalf Sascha Baggerman is sinds 1 januari 2013 directeur van de Vereniging Restauratie Opleidingsprojecten (ROP). Deze vereni ging verzorgt opleidingsplekken voor jonge bouwvakkers bij restauratieprojecten van monumenten. De ROP heeft als doelstelling om de interesse onder mbo-leerlingen in de bouw voor het restauratievak te vergroten. Dit is hard nodig ook, want veel vakmen sen gaan met pensioen en de instroom van nieuwe mensen raakt achterop. De ROP is in 2009 in Overijssel begon nen. Daar merkte men dat leerlingen van de mbo-opleiding restauratie grote moeite hadden om stageplekken te vinden. Op regi onaal niveau hebben de provincie, de ROC's en een aantal bouwbedrijven de handen ineen geslagen voor een betere matching tussen leerlingen en stageplekken. Dit werd CO een zodanig groot succes dat het initiatief landelijke navolging kreeg, gefinancierd I door het ministerie van OCW (later overge- S nomen door de Rijksdienst voor het Cultu- reel Erfgoed) en het O&O-fonds in de bouw- _Q nijverheid. De ROP werkt vanuit vijf regio's -q met eigen coördinatoren (uitgezonderd Gelderland die een eigen opleidingsstruc tuur kent), die verantwoordelijk zijn voor het selecteren van de projecten, het werven van de bouwleerlingen en de begeleiding vanuit de restauratiebedrijven overzien. Baggerman: 'Het voortbestaan van een goede restauratieopleiding in Nederland is allesbehalve een zekerheid. Het aantal opleidingen op het ROC moet van de over heid inkrimpen. De restauratieopleidingen, die een beperkt aantal studenten trekken, dreigen van deze bezuinigingsoperatie het slachtoffer te worden. Het restauratievak wordt misschien samengevoegd met de reguliere bouwopleidingen. Dit zou natuurlijk de doodsteek betekenen voor ons gebouwde erfgoed. Samen met de Vakgroep Restau ratie en SOS Vakmanschap werken wij nu hard aan het opstellen van een 'kwalificatie dossier' voor een zelfstandige opleiding. Als dit door het ministerie wordt goedgekeurd kunnen we een lesprogramma ontwikkelen. Gelukkig is bij de politiek de ernst van de situatie inmiddels ingedaald. Maar het is nog steeds vijf voor twaalf in monumenten- land. Als we niets doen, stopt de opleiding 32 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 32