Vrijwilliger op stap Geef gebouwen de tijd Oerkwaliteit Het station van Assen. Bebouwing langs de Zuidlaarder Brink. architectuur. Die mocht best gesloopt wor den. Dit geeft aan dat wij heel moeilijk kun nen bepalen wat goede en slechte archi tectuur is. Daarom moeten we gebouwen vooral de tijd geven voordat we over hun kwaliteit kunnen oordelen.' Een blik vanaf de Brink van Zuidlaren. een belangrijk moment geweest voor Zuid laren. Die geschiedenis is nu uitgewist voor de komst van een karakterloos apparte mentencomplex.' De Graaf noemt nog een voorbeeld van de haast waarmee gebouwen gesloopt worden. 'Neem het station van Assen, in de volks mond de Moskee genoemd. Dit voorbeeld van postmodernistische architectuur moet al na 25 jaar het veld ruimen voor een nieuw station. De bouw ervan zorgde des tijds voor veel commotie onder de bevolking omdat het op de plek kwam van een geliefd negentiende-eeuws stationsgebouw. Tijdens mijn opleiding keken vakgenoten nog erg neer op die negentiende-eeuwse Tijdens een autoritje door het fraaie esdor- penlandschap wordt het belang van De Graafs betoog duidelijk. De brink- en essen- structuur is de oer kwaliteit van dit deel van Drenthe. Maar deze bijzondere leef omgeving staat onder druk. Door deregu lering verschuift de verantwoordelijkheid over het cultuurlandschap van de provin cie naar de gemeenten. Een gevaarlijke situatie: 'gemeenten zien het niet als hun taak om het esdorpenlandschap te bewa ken. Veel meer dan de crisis en krimp zie ik deregulering als de grootste bedreiging voor het Drentse erfgoed.' Gelukkig kan het Drents erfgoed nog wel rekenen op de betrokkenheid én kunde van mensen zoals Leen de Graaf. 30 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 30