Saaiheid Gebrek aan belangstelling Uitgewist De Brink in Zuidlaren na herprofilering. De Brink in Zuidlaren na herprofilering. Leen de Graaf is een man van details. Al lopende over de Grote Brink in Zuidlaren wijst hij naar de verschillende bestratingen. 'De gemeente wilde de Brink een nieuwe inrichting geven met een overdadige sierbe strating en een verlicht pad. Maar dat klopt niet met de sobere aankleding die zo ken merkend is voor brinken. In overleg met een andere belangengroep heeft Heemschut Drenthe toen gepleit voor een sobere vorm geving van de openbare ruimte. Het liefst hadden we de oude veldkeien behouden, maar dat vonden veel mensen vervelend lopen. Nu is de heringerichte Brink voor zien van alledaagse klinkers die je overal in Nederland tegenkomt, terwijl die keitjes zo typisch Drents zijn. Dat vind ik toch wel een gemis'. Volgens De Graaf schuilt achter die drang naar overmatige vormgeving de angst voor saaiheid. 'Men is als de dood dat een plek als saai wordt omschreven, maar dat is vaak helemaal niet het geval. Een sobere, terug houdende manier van ingrijpen, getuigt meestal van een zorgvuldige omgang met het erfgoed. Zeker in de Drentse dorpen waar de relatie tussen de bebouwing en het open groen voor een belangrijk deel de sfeer bepaalt. In sommige dorpen is die oude structuur dermate aangetast door het aanleggen van doorgaande wegen langs de brinken en het volbouwen van de open ruimten tussen de huizen. Hierdoor ziet men vanaf de weg de achterliggende brink niet meer, en dat is wel de essentie van het Drentse brinkdorp.' We wandelen in westelijke richting over het Achterom en zien aan de rand van een vol gende brink een laag bakstenen muurtje staan. De Graaf legt uit dat het vee via deze verhoging gemakkelijk uit de wagen kon stappen. Maar wie weet dat eigenlijk nog? 'In het Nederlandse onderwijs is te wei nig aandacht voor de geschiedenis van de eigen leefomgeving. Rond Open Monumen tendag hebben we geprobeerd om scholen te interesseren voor een klassendag waarop Heemschutters en andere deskundigen op het gebied van lokale historie vertellen over de geschiedenis van de dorpen. Daar is nog nauwelijks interesse voor.' Volgens De Graaf is dit een deel van het probleem waar men sen in de erfgoedzorg tegenaan lopen. 'Leg maar eens uit waarom een rieten dak van een eeuwenoude boerderij ontsierd wordt door nieuwe dakkapellen of zonnepanelen. Voor ons is dat vrij logisch, maar de meeste bewoners willen gewoon een raam in dat rieten dak, zodat ze er extra woonruimte bij krijgen. Het besef dat je hiermee het aan zicht van een eeuwenoude boerderij verpest is er niet vanzelf, dat moeten wij uitleggen.' Aan de oostkant van de Brink in Zuidlaren stond tot voor kort het beurs- en tentoon stellingscomplex Prins Bernhardhoeve. Het complex was in opdracht van de plaat selijke middenstandsvereniging door het architectenbureau van Rietveld beginjaren zestig gebouwd. Nu ligt er een lege zand vlakte, klaar om herontwikkeld te worden. De Graaf betreurt deze rigoureuze sloop van het complex: 'De interessante context dat een aantal Drentse ondernemers zo'n ambi tieus plan wist te realiseren en hiervoor de bekendste Nederlandse architect uit die tijd vroeg, is niet meer zichtbaar. Er zijn destijds monumentale boerderijen gesloopt, maar de komst van de Prins Bernhardhoeve is september 2015 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 29