Gastcolumn Leo Endedijk Contrast Het contrast kan niet groter zijn. Op dinsdagavond 2 juni sprak de Tweede Kamer over de Erfgoedwet, een wet die nu niet bepaald vernieuwend is. Eerder het vastleggen van bestaand beleid, zonder een echte ambitie. Een dag later sprak het molenveld nu juist wel over de toekomst. De Molentoekomst. Niet alleen over de financiering van het molenbehoud, ook al stond dat centraal in de vele berich ten in de media. Ook de andere aspecten van molenbe houd kwamen op het druk bezochte congres in Utrecht nadrukkelijk aan bod: monumentale waarden, her- en nevenbestemming, vrijwilligersbeleid, draagvlak en fond senwerving en de molenomgeving. De samenhang van deze onderwerpen is essentieel voor het behoud van hét Nederlandse erfgoedicoon, de molen. Het afgelopen jaar is veel onderzoek gedaan naar al die onderwerpen. Het resultaat mag er zijn; een samenhan gend verhaal van wat er nodig is om over tien jaar nog steeds Nederland-molenland te zijn. Een benadering van uit de praktijk van alle dag, zonder diepgravende of weten schappelijke beschouwingen. Die passen ook niet zo goed bij het molenkader én het historische werktuig dat een molen nu eenmaal is. Bij de behandeling van de Erfgoedwet gingen Kamerleden 'los' op hun favoriete onderwerp. Dat kon ook bijna niet anders, het wetsvoorstel bevatte immers weinig nieuwe zaken. De Erfgoedwet is eigenlijk in essentie een repa ratiewet om alle losse beleidsonderdelen keurig netjes in een juridisch kader te plaatsen. Organisaties als Heem schut en Vereniging Rembrandt deden nog wel pogingen zaken als interieurs, mobiel erfgoed, vervreemden van museale objecten beter te regelen. Maar het bleef toch bij het vastleggen van het heden en niet een discussie over de toekomst. Een dag later was het bij de molens wel anders. Nu we weten wat nodig is voor de toekomst, is achterover leunen er niet bij. En dat geldt ook voor andere monu mentenorganisaties. Erfgoed breed moet een discussie op gang komen over de toekomst van ons monumentenbestel. Want niet alleen bij de molens treedt de overheid terug, vraagt vrijwilligersbeleid een andere benadering, is eigen fond senwerving steeds belangrijker en neemt de ruimtelijke druk toe. En dringt de vraag zich op of het huidige aantal monumenten met de voorhanden middelen - financieel én qua menskracht - wel in stand te houden is. De Hollandsche Molen is onder het motto Samen zorgen voor de molens van morgen aan deze discus sie begonnen. We hopen dat de discussie snel breder wordt dan molens alleen. En ook de toekomst voor de andere monumenten in zicht komt. Directeur vereniging De Hollandsche Molen. september 2015 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 27