Special Openluchttheater, Weert. WEERT: OPENLUCHTTHEATER De afgelopen anderhalf jaar is het open luchttheater Lichtenberg voor niemand toe gankelijk geweest en daarvoor ook slechts zeer incidenteel, slechts twee keer in afge lopen 30 jaar. Sinds 1 april van dit jaar heeft de gemeente het gebruiksrecht verworven. Tijdens Open Monumentendag zal een keur aan regionale muziekgezelschappen een selectie van hun repertoire ten gehore bren gen. Dit festijn heeft een tweeledig doel: mensen enthousiast maken voor muziek én monumenten. Het is een moment om te kunnen genieten van de functie van het theater, waarvoor het uiteindelijk vroeger gebouwd is, namelijk het samen genieten van muziek, dansen cultuur. Uitvoering zon dag 13 september van 13 tot 18 uur. Mariengaarde, Tilburg. TILBURG: MARIËNGAARDE Uniek in Nederland is het complex 'Mari- engaarde Tilburg': een monumentaal pand dat dient als woon-werklocatie voor kun stenaars en kunstminnaars van middelbare leeftijd. Deze bijzondere omgeving bevat appartementen, werkateliers, ontmoetings ruimten, zalen en een podium voor expo sities en uitvoeringen, in een voormalige kapel. Huize Mariëngaard was oorspronkelijk bedoeld als pension voor 'dames en heren van den gegoeden stand'. In 1934 werd het gebouwd naar een ontwerp van Alexander J. Kropholler (1881-1973), die naast kerken en raadhuizen ook het van Abbemuseum in Eindhoven heeft ontworpen. Op beide dagen is het leerlooierijhuisje geopend. Dit is het laatste restant van de negentiende-eeuwse industriële bebou wing op de oude stadswal. In juli 2009 is dit huisje als museum in gebruik genomen. Hier wordt verteld over de geschiedenis van het leerlooien en de schoenindustrie van Ravenstein. In de tuin staan oude machi nes opgesteld. Er zijn gidsen aanwezig en er worden workshops gegeven. Oude smederij met travalje in Nieuwerkerk. SCHOUWEN-DUIVELAND: TRAVALJES Tijdens Open Monumentendag worden in verschillende dorpen op Schouwen-Dui- veland door een hoefsmid paarden in een travalje beslaan. Een travalje was een hoef stal voor een smederij, waarin een hoef smid een paard vastmaakte om deze van nieuwe hoefijzers te voorzien. Er waren ook travaljes die in de smederij zelf stonden. Voor de tweede wereldoorlog maakten ze deel uit van het Zeeuwse straatbeeld. Door de komst van tractoren werden de trekpaar den overbodig voor de boeren en raakten de travaljes buiten gebruik. Leerlooijershuisje, Ravenstein RAVENSTEIN: In het vestingstadje Ravenstein, in de gemeente Oss, wordt volop aandacht besteed aan het thema Kunst en Ambacht. Restauratiewerkplaats Schiedam. SCHIEDAM: WERKPLAATS De hoogste stellingmolens ter wereld staan in Schiedam. Van de ruim twintig reuzen die in en rond de binnenstad stonden, reste ren nog vijf historische stellingmolens. In de 18de eeuw werd hier het graan gemalen voor de jeneverindustrie. Nog steeds zijn molenaars actief, alleen leveren zij nu graan voor brood of bakproducten. Bijzonder is de aanwezigheid in de stad van een 'eigen' res tauratiewerkplaats, waar onder andere de onderhouds- en restauratiewerkzaamheden aan de molens worden voorbereid en uitge voerd. De ambachtelijke timmerwerkplaats is op zaterdag 12 september geopend voor publiek. De werkplaats is gevestigd in een voormalige monumentale branderij aan de Elzensteeg 2. Er wordt uitleg gegeven over het timmerambacht en de restauraties van molens. 26 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 26