Special De verborgen pareltjes van OMD 2015 in de jaren twintig van de vorige eeuw al veel bewondering wekte. In 1998 werd het synagogecomplex een rijksmonumenten na een grote restauratie in 2004 is het pand weer in al zijn pracht te bewonderen. Tij dens Open Monumentendag 2015 zal het Twents Mandoline Orkest optreden en is er een lezing over architect Karei de Bazel met onder meer aandacht voor de prachtige glas-in-lood ramen, de mozaïeken en de vele unieke bronzen lampen. Gereformeerde Kerk, Medemblik. ANDIJK: GEREFORMEERDE KERK De Groninger architect Egbert Reitsma, lid van kunstkring De Ploeg, beschouwde deze in 1930 voltooide kerk als zijn beste ont werp. De kerk heeft een on-gereformeerde uitstraling. Niet zonder reden sprak men in West-Friesland van de 'gereformeerde kathedraal'. De decoratie van het interi eur is uitbundig en kleurrijk. Onlangs is de restauratie van het gebouw voltooid. Bij het herstel is veel aandacht besteed aan het oorspronkelijke kleurgebruik. De redactie vroeg aan een aantal lokale comités, verspreid over het hele land, om één bijzonder monu ment onder de aandacht van onze lezers te brengen. Wij raden u aan om voorafgaand aan uw bezoek de website van de lokale Open Monu mentendag te raadplegen voor ope ningstijden en praktische informatie. bouwd tot woonhuis en is er een verdieping toegevoegd. In 2003 is de Stichting Het Weefhuis opgericht en restaureerde het in 2006. Het pand is nu in gebruik als exposi tieruimte en vergaderlocatie. De expositie ruimte is op ambachtelijke wijze gebouwd volgens de traditionele Zaanse houtbouw. Blikvangers vanaf de straat zijn de vijf grote rococo tuinbeelden. Sigarenfabriek de Olifant, Kampen KAMPEN: SIGARENFABRIEK Sinds 1826 worden in de fabriek aan de Voorstraat sigaren geproduceerd en vanaf het jaar 1986 worden deze sigaren verkocht als 'De Olifant'. In het rustieke pand zijn alle scheve muren en houten vloeren doortrok ken met de geur van tabak. Op de begane grond wordt de tabak vakkundig voorbereid en op de eerste verdieping staan de produc tiemachines. Bij binnenkomst stuit u eerst op Tinus Vinke - onderhand 88 jaar oud - die in de ochtenden aanwezig is om bepaalde modellen met de hand te fabriceren. Alle andere modellen van De Olifant worden semi-machinaal geproduceerd onder gezang van de werknemers. Op zaterdag is de Siga renfabriek van 10.00-17.00 te bezoeken. CD CD d (D or o ZAANDIJK: WEEFHUIS Het Weefhuis dankt vermoedelijk zijn naam aan de weefgetouwen waarop zogeheten schepramen werden gemaakt. Deze schep ramen waren cruciaal voor het vervaardigen van papier, een ambacht dat eeuwen langs plaats vond in de Zaanse papiermolens. Koopman Symon de Lange liet de voor malige papierwerkplaats in 1650 bouwen, tegenover zijn eigen huis. In 1870 is het ver- Oud Katholieke Kerk, Leiden. LEIDEN: OUD KATHOLIEKE KERK Aan de Zoeterwoudse Singel zit op nummer 50 een verborgen pareltje onder de Leidse monumenten. Aan de buitenkant ziet dit witte kerkje in chaletstijl er eenvoudig uit, maar van binnen herbergt het een schat: alle wanden zijn beschilderd door Chris Lebeau (1878-1945) in een unieke waterglastech niek. Lebeau is bij uitstek een kunstenaar die zich op het snijvlak van beeldende kunst en kunstnijverheid bewoog. Hij kreeg de vrije hand voor het decoratieprogramma wat resulteerde in een vrij onorthodoxe voorstel ling. Onder de afgebeelde personen zien we arbeiders en gelovigen luisterend naar evan gelisten. Ook de door Lebeau bewonderde tijdgenoten zoals Lenin, Gandhi en de Ame rikaanse anarchisten Sacco en Vanzetti kre gen een plek op de muur. Weefhuisje, Zaandijk. september 2015 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 25