Special 150 ambachten Gesamtkunstwerk Tijdsgeest USQUERT: BERLAGEHUIS ENSCHEDE: SYNAGOGE Nederland heeft zich in 2012 bij deze con ventie aangesloten en kent inmiddels een aantal beschermde ambachten: Fries hout snijwerk, plateelschilderen, Goudse klei- pijp rollen, henna schilderen, handmatig klompenmaken, Marker borduren, diamant bewerken, vlechten van gebruiksvoorwer pen, Staphorster stipwerk, Flindelooper schilderwerk en moutwijn stoken. Het eindproduct is niet de belangrijkste reden om deze ambachten te beschermen. Het gaat meer om de culturele betekenis van het ambacht voor een groep of gemeen schap en de vakkennis en de vaardigheden die nodig zijn om het ambachtelijke product te vervaardigen. Het Nederlands Centrum voor Immateri eel Erfgoed (VIE) heeft een lijst aangelegd van 150 ambachten en ambachtsmensen die hun vak beoefenen als immaterieel erf goed. Tijdens deze Open Monumentendag zullen veel van deze ambachtslieden hun werkplaatsen openen voor publiek en uitleg geven over de culturele betekenis van hun vak en de traditionele werkmethoden. Naast ambachtslieden, krijgen ook kun stenaars de aandacht die zij verdienen. Veel gebouwen zijn juist een monument geworden vanwege de innige samenwer king tussen kunst en ambacht. Denk aan de vele decoratieve interieurs van kerken, stadhuizen, hoofdkantoren en directeurs woningen. In het begin van de 20ste eeuw werden deze gebouwen vaak beschouwd als 'Gesamtkunstwerk': architectuur, beel dende kunsten en kunstnijverheid smolten samen tot één artistieke creatie. Daarnaast zal er aandacht zijn voor monumenten die oorspronkelijk als podium voor de kunsten zijn gebouwd: theaters, schouwburgen, bioscopen en musea. Ook atelierwoningen van kunstenaars - de plek waar kunst wordt gecreëerd - zullen worden opengesteld. Evenals monumenten die zijn herbestemd met een kunstfunctie. Het thema past ook goed bij de huidige tijdsgeest. Zowel bij de consument als bij cultuurmakers is er een hernieuwde aandacht en herwaardering voor traditie, ambacht, identiteit en cultureel erfgoed. Deze hernieuwde waardering voor oorspron kelijkheid, authenticiteit en schoonheid van het ambacht bij zowel kunstenaars, ontwer pers als de consument, biedt ongekende mogelijkheden om de belangstelling voor de monumenten aan te wakkeren. Berlagehuis in Usquert. In 1990 ging Usquert op in de gemeente Eemsmond en het raadhuis van Berlage was daarmee overbodig geworden; het is nu een cultureel monument. Op het eerste gezicht niet eens zo spectaculair, daarvoor moet je binnen zijn geweest. Berlage heeft het gebouw tot in de details, zelfs het meubilair, ontworpen. Bij de restauratie heeft Yvonne Nijlunsing het interieur van het Berlagehuis weer volledig hersteld zoals het was toen het raadhuis in 1930 werd opgeleverd. Tijdens deze open monumentendagen is ze hier aanwezig en geeft ze advies over restauratie en onderhoud van (houten) meubels. Talensfabriek in Apeldoorn. APELDOORN: TALENS VERFFABRIEK Royal Talens gaat, voor het eerst in deze eeuw, open voor publiek, alleen op zaterdag 12 september tussen 10.00 en 17.00 uur. Bezoekers betreden het monumentale kan toorgebouw uit 1927 aan de hoofdingang op de Sophialaan en gaan via het mooie trap penhuis met glas-in-lood ramen naar de eerste verdieping. Vervolgens lopen ze over een galerij van waaruit prachtig zicht is op de indrukwekkende productiehal, waar machi nes verf in tubes verpakken. Waarschijnlijk draait de fabriek tijdens de openstelling op volle toeren! Synagoge van Enschede. Al sinds 1928 is de synagoge van Enschede een sieraad voor de stad. Het is namelijk de mooiste synagoge van West-Europa. In opdracht van onder meer de textiel fabrikant M.l. Menko heeft de bekende Amsterdamse architect Karei de Bazel een uniek totaalconcept ontworpen, dat ook 24 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 24