OPEN MONUMENTENDAG 2015 □pen Special In het weekend van 12 13 september zullen weer honderdduizenden Nederlanders een bezoek brengen aan de vele monumenten en bijzondere gebouwen die zijn opengesteld tijdens Open Monumentendag. Elk jaar bedenkt de overkoepelende stichting een nieuw thema van waaruit de monumenten worden belicht. Dit jaar is dat Kunst Ambacht. Met dit thema is er zowel aandacht voor de architectuur zelf - moeder aller kunsten - als voor de toegepaste, beeldende én podiumkunsten die daarin te zien zijn. Jephta Dullaart MONUMENTENDAG 18.000 vrijwilligers Dreigend tekort Dynamisch erfgoed De allereerste Open Monumentendag werd in 1987 gehouden. Naar voorbeeld van Frankrijk organiseerde een groep particu liere monumentenorganisaties een nati onaal evenement om de belangstelling voor monumenten te stimuleren. Reden hiervoor was de nieuwe, op handen zijnde Monumentenwet uit 1988 waardoor de monumentenzorg werd gedecentraliseerd. Lokaal draagvlak voor het behoud van het gebouwde erfgoed werd hiermee een nood zaak voor de monumentenzorg. Vanaf dat eerste evenement was de publieke belang stelling groot en is Open Monumentendag gegroeid tot hét uithangbord van de sector. De afgelopen twee decennia hebben lande lijke thema's voor een inhoudelijke verdie ping gezorgd. Als eerste thema koos men in 1996 voor het Industrieel Erfgoed. Sinds dat jaar is het draagvlak voor behoud van industrieel erfgoed enorm toegenomen. Soortgelijke thema's die een specifieke categorie van gebouwd erfgoed op de kaart hebben gezet zijn Boederijen in 2003, Reli gieus Erfgoed in 2005 en Groen van Toen in 2012. Dat jaar werden buitenplaatsen uit de publieke vergetelheid getrokken en in de spotlight gezet. De gemeentelijke comités vormen het klop pend hart van het evenement. De leden van de comités - meestal vrijwilligers - werken het hele jaar mee aan de voorbereiding en organisatie. Zij stellen zelf het programma vast dat aansluit bij het landelijke thema, benaderen vervolgens de monumenteige naren en bedenken activiteiten. Daarnaast maken de meeste comités hun eigen bro chures, wandelroutes en folders. Elk jaar proberen ze om weer nieuwe monumenten onder de aandacht te brengen. De lande lijke thema's zorgen voor een jaarlijks afwis selend aanbod van bekende publiekstrek kers en verborgen pareltjes. Het is deze mix die elk jaar weer voor ontdekkingen zorgt, zelfs voor doorgewinterde monumentenlief hebbers. Inmiddels doet tachtig procent van de gemeenten mee, dat komt neer op zo'n 330 gemeenten. Vorig jaar trok het evene ment meer dan één miljoen bezoekers, een nieuwe mijlpaal in het succesvolle bestaan van Open Monumentendag. Deze indruk wekkende getallen zijn alleen mogelijk door de inzet van 18.000 vrijwilligers. Zonder hen is de organisatie van zo'n groot landelijk evenement niet mogelijk. Het thema 'Kunst Ambacht' is sterk verbon den met de toekomst van monumenten. Om onze monumenten te behouden voor volgende generaties is goed onderhoud essentieel. Dit kan alleen gebeuren door goed opgeleide vaklieden. Juist hier zal het de aankomende jaren aan gaan ontbreken als de vakwereld het tij niet weet te keren. Met het onder de aandacht brengen van het belang van vak manschap en het restauratieambacht hoopt Stichting Open Monumentendag een posi tieve bijdrage te leveren aan de instandhou dingvan het vak, en daarmee aan het behoud van monumenten (zie verder het artikel over de ROP in dit tijdschrift op pagina 32). Ambachten worden van meester op leerling doorgegeven. In dit proces worden de tech niek en de materialen die verbonden zijn met de uitoefening van het ambacht aan gepast aan de tijd. Het is dynamisch erf goed dat zowel over de geschiedenis van de makers als over tradities van de gebruikers vertelt. Dit is de reden dat ambachten ook een plek hebben gekregen in de UNESCO Conventie ter Bescherming van het Imma terieel Cultureel Erfgoed. september 2015 HEEMSCHUT 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 23