redt koloniale panden van de sloophamer Ate Hoekstra Hoe kan het dat het erfgoed in Yangon momenteel zo zwaar onder druk staat? Om hoeveel gebouwen gaat het? Waarom is het belangrijk dat dit erf goed bewaart blijft? Veel koloniale panden zijn slecht onderhouden. Zijn zij nog veilig genoeg om in te leven? Merkt u veel steun voor het werk van uw organisatie? Yangon Heritage Trust Myanmar's hoofdstad Yangon is al decen nialang één van de weinige Aziatische steden waar het erfgoed uit de koloniale tijd nog fier overeind staat. Maar met de razendsnelle veranderingen die in Myanmar (Birma) plaatsvinden, moeten steeds meer gebouwen uit de tijd van de Britse overheer sing (1886 tot 1948) plaatsmaken voor de modernisering. Het Yangon Heritage Trust (YHT) probeert zoveel mogelijk panden te redden. 'Deze gebouwen bepalen wie wij zijn', zegt YHT directrice Moe Moe Lwin in een interview. 'Dat is vooral om economische redenen. Yangon zit in een transformatie en veel mensen denken dat een moderner, nieu wer gebouw beter is dan een oud gebouw. Ook zien we dat oude eigenaren of hun verwanten hun eigendommen beginnen te claimen. Veel van hen zijn in de jaren '60 vertrokken. Nu ze terugkomen, zien ze niets meer in een oud gebouw. Vaak proberen ze dan aan te tonen dat het gebouw onveilig is en er daarom iets nieuws moet komen.' 'We hebben een lijst waarop inmiddels dui zenden gebouwen staan die wij als onder deel van het erfgoed beschouwen. Onge veer de helft van die gebouwen stamt uit het Britse tijdperk, een derde is kort na de oorlog gebouwd en de rest nog wat later. Die lijst is een doorgaand proces en wordt alleen maar langer.' 'Deze gebouwen bepalen wie wij zijn. Ze zijn door de jaren heen onderdeel van onze cul tuur geworden. We moeten ons realiseren dat als ze eenmaal zijn verdwenen, ze nooit meer terugkomen. Wat ons betreft gaat het hier ook om veel meer dan historie. Het gaat om de leefbaarheid van de stad, om sociale netwerken en connecties. Natuurlijk moet een stad als Yangon zich transforme ren. Maar je moet het goed managen, zodat er een goede mix ontstaat tussen het oude erfgoed en de nieuwe tijd.' 'Mensen hebben vaak een misconcept van wat veilig is. Ze denken dat een gebouw onveilig is puur omdat het oud is. Maar dit zijn gebouwen die oorlogen en aardbevin gen hebben meegemaakt en nog steeds overeind staan. Ze zijn voor de eeuwigheid gebouwd en vaak een stuk veiliger dan wat nu wordt gebouwd. Bovendien zijn veel gebouwen goed te renoveren, als er maar geld voor is.' 'Zeker. We zijn regelmatig in gesprek met de overheid en we adviseren bij steeds meer zaken. Ook merken we dat met name de jongeren de waarde van de historie begin nen te zien. Daar komen mooie initiatieven uit voort, bijvoorbeeld de opening van een restaurant in een koloniaal pand. Hoe meer mensen het gaan waarderen, hoe meer erf goed Yangon kan bewaren.' Meer informatie: www.yangonheritagetrust.org m 22 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 22