HEEMSCHUT f I Ambachtsschool beschermd Voor gemeente 'het veld in...' actief ZUID-HOLLAND LEIDEN - Eleemschut heeft in samenwerking met het Cuypersgenootschap de gemeente Leiden begin 2015 verzocht om de jongste uitbreiding van de Ambachtsschool aan de Elaagweg eveneens te beschermen als monu ment. De oudste delen van dit grote school gebouw zijn al gemeentelijk beschermd. De jongste uitbreiding uit 1939-1941 niet. De Leidse ambachtsschool, die in 1883 werd geopend, kreeg in 1892 een nieuw gebouw in neorenaissancestijl, ontworpen door de C= voor Leiden belangrijke architect W.C. Mul- O s der (1850-1920). Mulder gebruikte vooral in z. zijn vroege werk de neorenaissancestijl. Toen de Ambachtsschool te klein bleek, werd het CL in 1923 door Bernard Buurman uitgebreid in dezelfde, toen al sterk verouderde stijl. Van 1939-1941 volgde een tweede uitbreiding naar ontwerp van architect Buurman in een aan de Nieuwe Zakelijkheid verwante stijl. Juridisch gezien valt de uitbreiding uit 1939- 1941 onder de bescherming. Geconstateerd moet echter worden dat de laatste uitbrei ding niet beschreven is en ten onrechte wordt gezien als van ondergeschikt belang. Dat maakt sloop in de toekomst relatief eenvou dig. Daarom is het volgens Heemschut Zuid- Holland van belang om de redengevende omschrijving aan te passen en de uitbreiding uit 1939-1941 een volwaardige beschermde status te geven. De gemeente Leiden heeft ons verzoek formeel behandeld en onze bevin dingen volledig onderschreven. Sinds dit voor jaar heeft de school dan ook een volwaardige beschermde status. Leo Dubbelaar OVERIJSSEL KAMPEN - Wat is er in Kampen aan waardevolle wederopbouwarchitectuur? Deze vraag leidde afgelopen voorjaar tot een uitgebreide inventa risatie. Vier dagen zijn vertegenwoordigers van Heemschut Overijssel, Stichting Stadsherstel Kampen, Monumentenraad van Kampen en twee gemeenteambtenaren op pad gegaan. Samen vormen zij de werkgroep Wederop bouw. Bij het veldwerk zijn zij geadviseerd door een medewerker van het Oversticht. De hele gemeente is onderzocht: van binnenstad, wij ken en kernen tot het Kampereiland en het bui tengebied. In het verleden is er al wel eens een QuickScan uitgevoerd (gebouwen gerealiseerd van 1945 tot 1970). Tijdens dit veldwerk blijkt dat bescherming zeker nodig is: een aantal pan den van de QuickScan is inmiddels gesloopt! Het exterieur van de panden of complexen is bekeken en beoordeeld. Daarbij zijn de toet singscriteria: architectuur- en cultuurhisto rische, stedenbouwkundige- en ensemble- waarde, gaafheid én zeldzaamheid. Het maken van een selectie bleek vervolgens geen een voudige opgave, leder object heeft hele eigen karakteristieken. Daardoor zijn ze soms moeilijk te vergelijken en te beoordelen. Hoe vergelijk je de algemene begraafplaats met de lantaarn palen in de Ebbingestraat? Beide voorbeelden van objecten die de moeite van het bescher men waard zijn. De gemeente Kampen onderzoekt nu hoe de aanwezigheid én de kwaliteit van de wederop bouwarchitectuur gewaarborgd kan worden. Via bestemmingsplannen en/of via aanwijzing als gemeentelijke monument. De werkgroep Wederopbouw krijgt een adviserende rol. Kortom: Samen de mouwen opstropen brengt heel concreet een goed overzicht! Welke parels gaan we in deze gemeente samen bewaren en beschermen? Hilde van Werven 18 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 18