Nationaal landschap Zuid-Limburg HEEMSCHUT fl Sloop deel Zeevaartschool bThïbJJ LIMBURG In de jaren zeventig formuleerde het rijk een beleid voor 'nationale landschapsparken'. Later werd de terminologie gewijzigd en sinds dien spreken we over nationale landschappen. De verantwoordelijkheid voor de nationale landschappen is in de loop van de tijd over gedragen aan de provincies. Er is geen cen traal kader voor de aanpak van de individu ele landschappen. Bij de selectie in de jaren zeventig werd gekozen voor een landschap in Zuid-Limburg vanwege de hechte relatie tus sen het belang van cultureel erfgoed en de bijzondere kwaliteiten van het landschap, zoals graften (steilranden), hagen, holle wegen, mergelgroeven en de gebouwde monumen ten. De provincie Limburg heeft onlangs 1,4 miljoen uitgetrokken voor de aanpak van het nationaal Landschap Zuid-Limburg en is gestart met initiatieven om het draagvlak voor de toekomstige organisatie en het beheer te vergroten. Heemschut Limburg wil met de landschapsorganisaties, natuurbeschermers, de belangrijke toeristische sector en talrijke plaatselijke organisaties proberen een steviger fundament onder het toekomstig beheer van het nationale landschap te krijgen. Er zijn aan zienlijke bedreigingen van het karakter van het landschap. Er is sprake van een voortgezette schaalvergroting en specialisatie in agrarische ondernemingen in een landschap dat door zijn heuvelachtige karakter, qua perceelgrootte, ontsluiting en historisch gegroeide structuur kleinschalig van karakter is. Cultureel erfgoed wordt bedreigd doordat traditionele agrarische bebouwing plaats maakt voor loodsen en stal len die niet langer passen binnen de kleinscha lige structuur. De historische infrastructuur is actief ontoereikend voor de huidige landbouwmachi nes. Holle wegen en graften worden daardoor ernstig bedreigd. Wetgeving en Europese land bouwsubsidies zijn helaas onvoldoende toege sneden op juist de combinatie van cultureel en landschappelijk erfgoed. Initiatieven vanuit de streek zijn absoluut noodzakelijk om adequaat beheer veilig te stellen. Hans Vermeer ZEELAND VLISSINGEN - Ondanks een toezegging van de gemeente Vlissingen dat de voorgevel van het praktijkgebouw van de voormalige Zeevaart school behouden zal blijven, is er nu een plan in ontwikkeling voor volledige sloop en nieuw bouw. In een gesprek tussen de gemeente en Heemschut werd de toezegging gedaan en zou de karakteristieke gevelwand aan de Boule vard Bankert niet worden aangetast. Nu blijkt dat deze toezegging geen enkele waarde heeft en het deel van de Zeevaartschool op nummer 154, waar Heemschut indertijd de gemeen telijke monumentenstatus voor heeft aange vraagd, zal worden vervangen door een eerder ontworpen torengebouw, of iets wat daarop lijkt, van Wytze Patijn. Dit druist in tegen de strekking van de nieuwe monumentenwet, waar het monument De Zeevaartschool, dat door toedoen van Heemschut Zeeland werd gered, in zijn omgeving centraal wordt geplaatst. Het realiseren van de voorgenomen nieuwbouw van de Hogeschool Zeeland is goed mogelijk zonder dat de voorgevel geweld wordt aange daan. Dit kan door de uitbreiding te projecteren op de aansluitende vrije grond aan de land zijde en dan hoeft deze niet hoger te worden dan de bestaande voorgevel. Zelfs als dat wel noodzakelijk zou zijn, dan kan met een of twee verdiepingen extra het karakteristiek aanzicht van Boulevard Bankert behouden blijven. De betreffende wethouder heeft wel gezegd aan te sturen op het behoud van karakteristieke ele menten bij het afgeven van de sloopvergunning; een loze belofte, die past in de bestuurstraditie van de gemeente Vlissingen. Willem Heijbroek B - II' 'ppE Aangetaste boomwortels bij een holle weg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 17