HEEMSCHUT SI Jeruzalem en Jericho Wandeling met scholieren actief UTRECHT AMERSFOORT - Het Amersfoortse wijkje Jeru zalem en Jericho werd in 1949 gebouwd. Het wijkje naar ontwerp van Professor Berghoef en een stedenbouwkundig plan van stadspla- noloog Rooijmans is een mooi voorbeeld van architectuur van vlak na de Tweede Wereldoor log. Het Engelse Airey-systeem met geprefabri ceerde betonsteen doet denken aan levens grote betonnen Lego-blokken. Helaas zijn de meeste wijken inmiddels gesloopt of onher kenbaar 'verbeterd'. Het wijkje in Amersfoort is altijd goed onderhouden en heeft tot op heden zijn oorspronkelijke uiterlijk behouden. Voor jaar 2013 ontvouwde de wooncorporatie plan nen tot sloop. Toen dit bekend werd, togen de bewoners naar de gemeenteraad om te protes teren. De vertegenwoordiger van Heemschut gaf vervolgens een interview af aan het dag blad Cobouw. De wethouder reageerde hierop als door een wesp gestoken en liet onmiddellijk weten dat sloop nooit de bedoeling kon zijn. De buurt bleef wantrouwig en nodigde Kamer lid Roemer (SP) uit om hun ongerustheid ken baar te maken. Heemschut Utrecht legde hem de problemen uit en constateerde dat hij zeer goed van dit soort materie op de hoogte was. Een aantal maanden geleden viel het defini tieve besluit de buurt te behouden en aan te passen aan moderne eisen, waarbij een beter energielabel bereikt kon worden. In samenwer king met het gemeentelijk bureau Monumen tenzorg Amsterdam en het Cuypersgenoot- schap is een ervaren uitvoerder gevonden die het wijkje wil aanpassen op zodanige wijze, dat zoveel mogelijk van de oorspronkelijke uit straling met inbegrip van de betonsteen, de karakteristieke kozijnen en de Franse balkons behouden kan blijven. De RCE zal de model len doorrekenen op hun bouwfysische eigen schappen. Een en ander is tot stand gekomen door plaatselijke en regionale samenwerking te vinden met diverse partijen die alle belang hebben bij behoud van de buurt, waarbij gezocht werd naar een vergelijkbaar project in een andere gemeente. Laat het behoud van dit soort karakteristieke bouw beginnen bij de A van Amersfoort en Amsterdam. Yvo Meihuizen ASSEN - Heemschut Drenthe wil jongeren inte resseren voor monumenten. De eerste stap is inmiddels gezet. Dat gebeurde via het comité dat in Assen de Open Monumentendag orga niseert. Heemschut Drenthe doet daarin actief mee. De vertegenwoordiger van Heemschut benaderde het Nassau College in Assen, dat meteen enthousiast reageerde. Het resultaat? Veertien vmbo-leerlingen maakten op maan dag 22 juni een stadswandeling met als thema Jugendstil/Art Nouveau. Bouwstijlen die je in Assen veel tegenkomt. Architect Pieter Brink h_ jg o en pr-medewerkerTheo Wortel van Heemschut wezen de leerlingen op de kenmerken. Zouden ze zelf hun huis ook zo verfraaien? Assen telt drie 'parels' in deze bouwstijl die tussen 1890 en 1905 heel populair was. Een veertigtal panden vertoont er kenmerken van. Op Open Monumentendag zelf, zaterdag 12 september, is een expositie van de leerlingen te zien met als thema 'Mijn stad'. Dan kan jong en oud de Jugendstilwandeling met gids maken. Heem schut Drenthe ziet dit als positieve stappen in het contact met de jeugd. Theo Wortel 16 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 16