HEEMSCHUT f I Werkgroep monumentale kunst Renovatie Wijttenbachstraat Rechtbank doet uitspraak actief Al enige tijd vindt met de sloop van naoor logse gebouwen een enorme vernietiging van kunst uit die periode plaats. Hoewel Heemschut voorstander is van het bewa ren van deze kunst in situ, is dit helaas een gegeven. Na enkele succesvolle reddingen is recent door Heemschut besloten een aparte werkgroep voor naoorlogse monu mentale kunst op te richten. Vooral in Lei den, Amsterdam en Vroomshoop heeft de AMSTERDAM AMSTERDAM - De renovatie van de monumen tale rij 19de- eeuwse woningen aan Wijtten bachstraat 37-55 is voltooid en het resultaat is schitterend. Heemschut Amsterdam en Cuy- persgenootschap vroegen in 2010 met succes om bescherming en renovatie van de rij pan den, die voor het beeld van de Dapperbuurtzeer werkgroep in de eerste maanden van haar bestaan een actieve rol kunnen spelen. In Leiden is bij voorbeeld mede dankzij de inzet van de werkgroep door de gemeente besloten om bij de sloop van het Clu- sius Laboratorium wandkunst van de hand van Lex Horn veilig te stellen. De gemeente betaalt het uitzagen en het transport van de werken. Heemschut neemt de verantwoording voor het tijdelijke eigendom en zoekt samen met andere partijen naar een nieuwe locatie. In Vroomshoop is dankzij de inzet van betrok ken dorpsbewoners en de werkgroep door de gemeenteraad besloten om een sgraffito van Alfred van Werven veilig te stellen en te herplaatsen. De werkgroep probeert in de bepalend is. Dreigende sloop zou de entree van deze buurt, waarvan het karakter al zo zwaar gehavend is, verpest hebben. Al in 1990 had het Gemeentelijk Woningbedrijf sloopplannen, maar die werden toen gelukkig afgeblazen na protest van de bewoners en een kleine opknap beurt volgde. Het complex is daarna behoor lijk verwaarloosd door woningbouwvereniging IJmere, zodat er veel achterstallig onderhoud was. De rij woningen van architect Van Gorcum oogde echter nog steeds als een vorst tussen de schlemielige nieuwbouwpanden ernaast van Henket. Ze bezitten een rijke detaillering. Het stadsdeel en IJmere erkenden gelukkig uiteindelijk het belang van een grondige reno vatie. De panden ertegenover naast het oude postkantoor zijn van dezelfde architect en ook gespaard. Jaap Kamerling komende maanden steeds meer bekend heid te geven aan de werkzaamheden. Nu worden we veelal in een laat stadium inge schakeld en is het redden van kunstwerken een zware opgave. Hoe eerder we onze kunsthistorische en technische kennis en ervaring in kunnen brengen, des te beter. Norman Vervat NOORD-BRABANT ROOSENDAAL - De Rechtbank heeft op 9 februari 2015 de uitspraak gedaan dat de monumentencommissie van de gemeente Roosendaal niet voldoet! De uitgebrachte adviezen zijn vernietigd; wel is later de kans geboden de verleende omgevingsvergunningen te repareren door een, in allerijl, volwaardige monumentencommissie van drie leden met vol doende expertise in te stellen. In casu had de monumentencommissie Roosendaal geadvi seerd op een plan waarbij een rijksmonument, de kerk Sint Jan aan de Oude Markt, werd aangepast en ook aangetast op een aantal zaken. De commissie die het advies uitbracht bestond slechts uit één lid wat in strijd is met de Monumentenwet 1988. Daarnaast werd geconstateerd dat dit lid niet de juiste expertise vertegenwoordigde om advies uit te brengen op de aanvraag omgevingsvergunning. Zowel de plaatselijke Stichting Beeld als Heemschut Brabant tekenden bezwaar aan. Dit bezwaar werd ongegrond verklaard door de commissie bezwaar- en advies van de gemeente, die echter onvoldoende kennis bezat op dit onder deel van de monumentenwet. Daarna is opnieuw door Stichting Beeld, op advies van Heemschut, bezwaar gemaakt bij de recht bank Zeeland-West-Brabant. De uitspraak van 9 februari 2015 hield in, dat de monumen tencommissie vanwege onvoldoende leden en onvoldoende deskundigheid niet had mogen adviseren. Tom van Eekelen en Miriam van den Dries 14 HEEMSCHUT september 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 14